Yunanistan

Başkent : Atina
Konuşulan Dil : Yunanca
Nüfus :  10.9 milyon 
Saat Dilimi: + 7 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Yunanistan Avrupa Birliği ve Schengen topluluğu üye ülkesidir. T.C. Vatandaşları Yunanistan seyahatleri öncesi Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olmaları halinde veya Pasaportlarında geçerli Schengen vizeleri yok ise Yunanistan vizesi alarak seyahat etmeleri mecburidir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri ise; 180 gün içinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme koşulu ile ülkeler arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması nedeni ile Yunanistan vize işlemlerinde muaf tutulacaklardır.
Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul, Yunanistan Schengen vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Vize başvuru sahipleri Yunanistan Schengen vizesi için başvurularını yetkili başvuru merkezlerine gelerek gerçekleştirebilirler. Yunanistan vize başvuru merkezleri randevu sistemi ile vize başvurularını kabul etmektedir. 
Yunanistan’da 90 günden daha az bir süre konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar, Yunanistan’a tatil, tur ve gezi amaçlı seyahat gerçekleştirecek olmaları halinde Yunanistan Turistik Schengen Vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.

ÜLKE KODU 
Yunanistan için ülke kodu 30’dur. Yunanistan’a yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Yunanistan'daki sayıların uzunluğu 10 hanelidir. Arama:  00 30 ## ####.

PARA BİRİMİ
Avusturya resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8'den aksam 2'ye kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 

Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2-2.50 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 6-10 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 15-20 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Altın ve gümüş takılar, kürklü ceketler, deri ürünler, yünlü ve pamuklu eşyalar (kilim vb.),
seramik, beyaz mermer heykeller.

BAHŞİŞ
Yunanistan restoranlarında bahşiş faturanızın içerisinde eklidir, memnuniyet derecenize göre dilerseniz ilave % 10 oranında bahşiş bırakabilirsiniz.
Yunanistan’da taksi servisi için bahşiş yaygın bir uygulama olmayıp paranızın üzerini yuvarlayarak bırakabilirsiniz. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
Yunanistan’da neredeyse yıl boyu sıcak hava hakimdir.Özellikle Temmuz ve Ağustos ayları oldukça sıcaktır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Atina
Ocak          6 °C / 13 °C
Şubat          6 °C / 14 °C
Mart             8 °C / 16 °C
Nisan           11 °C / 20 °C
Mayıs           16 °C / 25 °C
Haziran         21 °C / 30 °C
Temmuz        23 °C / 33 °C
Ağustos        23 °C / 33 °C
Eylül             19 °C / 28 °C
Ekim             16 °C / 24 °C
Kasım           12 °C / 18 °C
Aralık              8 °C / 14 °C

YEREL TATLAR
Mezè (zeytin, hamsi ile başlayıp daha fazlasını sunuyorlar), Brik (kırmızı havyar), Taramosalata (balık yumurta salatası), sebze bulgur (patlıcan / patlıcan, domates, biber ve siyah zeytin ile), beyaz peynir, Musakka, Dolmades (asma yaprağı veya lahana pilavı ile doldurulmuş ve kıyılmış et), Stamnaki (sığır eti ızgarada pişmiş peynir, domates sosu ve patates ile pişirilir), Souvlakia (kuzu veya domuz kebapları), ve Uzo (anasonlu likör-rakı).

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73