Yeni Zelanda

Başkent : Wellington
Konuşulan Dil : İngilizce
Nüfus :  4.4 milyon 
Saat Dilimi: +12 saat 
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları
Elektrik: 230V/50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Yeni Zelanda’ya seyahat edecek tüm pasaport hamili T.C.vatandaşları, Yeni Zelanda’ya seyahatleri öncesinde Yeni Zelanda vizesi almak zorundadırlar. Yeni Zelanda Konsolosluğu, Yeni Zelanda’ya seyahat sebebi ister turistik, ister ticari ya da öğrenim amaçlı olsun; tüm başvurulara tek tip vize uygulaması bulunmaktadır.
Türkiye Yeni Zelanda Dış temsilcisi Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularını kabul eden yetkili mercidir. Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği Yeni Zelanda vize müracaatlarını bölge ayrımı yapmaksızın değerlendirmeye alırken, Yeni Zelanda vizesi için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeni Zelanda vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları sadece başvuruları Yeni Zelanda Konsolosluğu’na teslim etmekle yükümlüdürler.


ÜLKE KODU 
Yeni Zelanda için ülke kodu 64'tür. Yeni Zelanda'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Yeni Zelanda'daki sayıların uzunluğu 8 hanelidir. Arama:  00 64 ## ####.

PARA BİRİMİ
Yeni Zelanda resmi para birimi Yeni Zelanda Doları’dır. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9.30'dan aksam 4'e kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.

BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 3 USD'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 12 USD 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 40 USD 'dan başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Maori halkının etnik ürünleri, ülkeye özgü diyorit taşı ve paua kabuğundan yapılan obje ve takılar, ahşap oyma ve cam işleri, yünden yapılan halı, kilim, kıyafet, deri işlemeler, şarap, manuka balı, avakado yağı.

BAHŞİŞ
Yeni Zelanda restoranlarında genellikle bahşiş beklentisi yoktur ancak siz ödenecek miktarın % 10 luk oranını nakit olarak bırakabilirsiniz. 
Taksi servisi için küsüratlı tutarı bir üst rakama yuvarlayarak bahşiş olarak bırakabilmektesiniz. 
Otel personeli için bahşiş uygulaması yaygın değildir.

İKLİM
Sıcak ve nemli Pasifik havası ve değişen Antarktika havası kurudur.Okyanus içinde yer alması sebebiyle, Yeni Zelanda aşırı sıcaklık farklarına ve yaz kuraklığına maruz kalmaktadır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Auckland
Ocak          17 °C / 23 °C
Şubat         17 °C / 23 °C
Mart           16 °C / 22 °C
Nisan          13 °C / 19 °C
Mayıs          11 °C / 17 °C
Haziran         9 °C / 14 °C
Temmuz        8 °C / 13 °C
Ağustos         9 °C / 14 °C
Eylül            10 °C / 16 °C
Ekim            11  °C / 17 °C
Kasım           13 °C / 19 °C
Aralık            14 °C / 21 °C

YEREL TATLAR
Kuzu eti, domuz eti, geyik eti, somon balığı, istakoz, midye, istiridye, pipis ve tuatua, kumara ( tatlı patates), kivi, tamarillo, Maori usülü yahni ( hangi) , paua raviolli ( makarna ve özel soslu istiridye yemeği), huhu grubs ( etli turtalar), kivi ve egzotik meyveli tartlar, şaraplar.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73