Vietnam

Başkent : Hanoi
Konuşulan Dil : Vietnamca
Nüfus :  91.5 milyon 
Saat Dilimi: + 11 saat 
Para Birimi: Vietnam Dongu (VND)
Elektrik: 220V/50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Vietnam'a gerçekleştirilmesi istenen turistik amaçlı seyahatler için Umuma mahsus pasaport hamillerinin Vietnam turistik vizesinin olması gerekmektedir. Vietnam turistik vizesi tek girişli olup kısa süreli bir vizedir. Vietnam turistik vize işlemleri için pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 6 aydan eski olmamalı, ve pasaportta en az 2 tane boş vize sayfası olması gerekmektedir. Yıpranmış, hasar görmüş ya da 10 yıldan daha eski pasaportlarla yapılmak istenen vize başvuruları kabul etmemektedir. Resmi pasaport sahipleri 90 günü geçmeyen turistik seyahatler için vize almalarına gerek yoktur.Vietnam vizesi Ankara Büyükelçiliğinden şahsi başvuru ile alınabildiği gibi Ankara dışında ikamet eden kişiler Vietnam turistik vizesi için faaliyet gösteren temsilcilikler aracılığı ile başvurularını yapabilmektedirler.

ÜLKE KODU 
Vietnam için ülke kodu 84'tür. Vietnam’a yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Vietnam'daki sayıların uzunluğu 6-10 hanelidir. Arama:  00 84 ## ####.

PARA BİRİMİ
Vietnam resmi para birimi Vietnam Dongu’dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8.00'dan aksam 4'e kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 1-3 USD 'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 9-10 USD 'den başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 25 USD 'den başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Ahşap oymalar ve dini öğeler (Bavyera), guguklu saatler (Kara Orman), cam, kristal, Meissen ve Rosenthal porselen, bıçaklar ve makaslar (Solingen), Noel süsleri (Saksonya), oyuncaklar (Nürnberg).

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Vietnam restoranlarında ve otellerinde bahşiş uygulaması bulunmamaktadır, dolayısı ile bölgede bahşiş bırakmamanız uygun bir davranış olacaktır.
 

İKLİM
Vietnamda tropikal iklim hakimdir.Yılboyu ılık ve sıcak bir ülkedir.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Hanoi
Ocak         14 °C / 19 °C
Şubat       16  °C / 19 °C
Mart          18 °C /  22 °C
Nisan         22°C /  27 °C
Mayıs        25 °C / 31 °C
Haziran     27 °C / 33 °C
Temmuz    27 °C / 32 °C
Ağustos     27 °C / 32 °C
Eylül          26 °C / 31 °C
Ekim          23 °C / 28 °C
Kasım        19 °C / 24 °C
Aralık         16 °C / 22 °C

YEREL TATLAR
Vietnam'ın ulusal yemeği, Pho veya makarna çorbasıdır ve genellikle sığır eti, tavuk veya karides ve yeşil soğan ve fasulye filizi içeren sebzelerle yapılır, pirinç, şehriye, banhcuon, goicuon, nem cuon, plagues , bun cha ( erişte ve sebzeli ızgara et), banh mi Vietnam sandviçleri, banh chung ( banh beo – buğulanmış pirinç kekleri), goi Vietnam salatası , banh xeo krepleri, deniz ürünleri, meyve suları, çay, Vietnam kahvesi, hanoi birası.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73