Rusya

Başkent : Moskova
Konuşulan Dil : Rusça
Nüfus :  143 milyon 
Saat Dilimi: + 8 saat 
Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Umuma mahsus ve Yeşl pasaport hamili TC vatandaşları Rusya’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.Diplomatik ve Hizmet pasaport hamilleri kalışları bölgede 90 günü geçmemek koşulu ile vizeden muaftırlar.Rusya vizesi Başvuru merkezine bağlı olarak sözleşmeli çalışan acenteler
 tarafından yapılmaktadır. Rusya’ya giriş yapacak olan tüm yolcuların uçakta veya havalimanında migration kartı mutlaka doldurmaları gerekmektedir.
Rusya sınırlarına vize ile girmiş olan tüm yolcuların 5 iş günü içerisinde kaldıkları otelde veya Avirde ( Göçmenlik bürolarında)  kalacakları yerin adresini ibraz  etmekle yükümlüdürler.

Rusya vize türleri, turistik, ticari, teknik çalışma, özel ziyaret, öğrenci, transit vize kategorilerine ayrılır.
Türkiye’de Rusya vizesi almak isteyen yolcuların, Rusya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu, Antalya Konsolosluğu ve Trabzon Konsolosluğundan temin etmeleri  mümkündür.

Rusya Turistik vizesi maksimum 30 günlük Rusya Ticari vizesi maksimum 1 yllık Multiple vize olarak alınabilmektedir. 364 günlük vizeye sahip olan yolcular yıl içerisinde 180 gün kalabilmektedirler.

ÜLKE KODU 
Rusya için ülke kodu 7’dir. Rusya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Rusya'daki sayıların uzunluğu 10 hanelidir. Arama:  00 7 ## ####.


PARA BİRİMİ
Rusya resmi para birimi Rus Rublesi (RUB)’dir. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9.30'dan aksam 17.30’a kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.

BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 

Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 200 RUB 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 800 RUB 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 2000 RUB 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Matruşka bebekler, Khokhloma ware ( boyalı tabak ve mutfak eşyaları), Fabergé yumurtaları, Rus halk danslarının figürlerini taşıyan lake kutular, Baltık kehribar mücevheri.


BAHŞİŞ
Rusya restoranlarında bahşiş faturaya eklidir, eğer değilse ödenecek miktarın % 10 luk oranını nakit olarak bırakın. 
Otel personeli oda servisi için 100-150 RUB önerilmektedir.

İKLİM
Rusya'nın genelinde kış ayları çok sert geçer ve sonbahar ile ilkbahar mevsimleri çok kısa sürer. Ayrıca yaz ve kış ayları arasında sıcaklık farkı oldukça yüksektir. 

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Moskova
Ocak        -8 °C / -3 °C
Şubat        -9 °C / -3 °C
Mart           -4 °C / 3 °C
Nisan         -1 °C / 8 °C
Mayıs         7 °C / 17 °C
Haziran     11 °C / 21 °C
Temmuz     13 °C / 22 °C
Ağustos     11 °C / 20 °C
Eylül           6 °C / 14 °C
Ekim            3 °C /  8 °C
Kasım         -3 °C / -1 °C
Aralık          -7 °C / -3 °C

YEREL TATLAR

Havyar, borç çorba (pancar ve lahanalı) smetana (kaymak kreması), blini (krep),salatlar ve mezeler (zakuski), kornişonlar, bira, köpüklü şarap "Sovyet şampanyası" ve votka .

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73