Portekiz

Başkent : Lizbon
Konuşulan Dil : Portekizce
Nüfus :  10.4 milyon 
Saat Dilimi:
+ 5 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 230V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Portekiz Schengen üye ülkeleri arasındadır ve Portekiz’e seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vizesi için başvuruda bulunmak zorundadırlar. Bu kişilerin pasaportunda geçerli Schengen Vizesi bulunuyorsa, mevcut vize ile Portekiz’e vize başvurusu yapmadan seyahat edebilirler. Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Portekiz vizesi başvuru işlemlerinden muaftırlar. 

Portekiz’e kısa süreli ya da uzun süreli sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Portekiz Konsolosluğu’na Macaristan Konsolosluğu’na, Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

ÜLKE KODU 
Portekiz için ülke kodu 351’dir. Portekiz’e yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Portekiz’deki sayıların uzunluğu 9 hanelidir. Arama:  00 351 ## ####.

PARA BİRİMİ
Portekiz resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8’den aksam 3'e kadar açıktır.
@ Bazı şubeler yaz aylarında Cumartesi günleri 8.30’dan 1’e kadar açık olurlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 1.50 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 10 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 20 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: mücevherat (telkari), kristal, porselen, Arraiolos halılar, elle boyalı fayanslar, antikalar, mobilya.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır, yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır, her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Portekiz restoranlarında bahşiş faturaya eklidir, eğer değilse ödenecek miktarın % 10-15 lik oranını nakit olarak bırakın. 
Taksi servisi için küsüratlı tutarı bir üst rakama yuvarlayabilirsiniz. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
Akdeniz ikliminin hakim olduğu Portekiz’de bahar ve yaz ayları oldukça sıcak, kuru ve güneşli , sonbahar ve kış ayları ise yağmurlu, soğuk ve rüzgârlıdır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Lizbon
Ocak         8 °C / 14 °C
Şubat         9 °C / 16 °C
Mart          11 °C / 19 °C
Nisan        12 °C / 20 °C
Mayıs         14 °C / 23 °C
Haziran      17 °C / 27 °C
Temmuz     18 °C / 29 °C
Ağustos      19 °C / 29 °C
Eylül         1  8 °C / 27 °C
Ekim          15 °C / 23 °C
Kasım        12 °C / 18 °C
Aralık           9 °C / 15 °C

YEREL TATLAR
Bacalhau (tuzlu Morina), orkinos ve sardalya da dahil olmak üzere taze balık ve deniz ürünleri, otlu ve baharatlı yöresel yemekler, keçi ve koyun sütü peyniriçorbalar, kekler ve hamur işleri, yumurta bazlı tatlılar, arroz doce (sütlaç), güzel şaraplar.
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73