Meksika

Başkent : Mexico City
Konuşulan Dil : İspanyolca
Nüfus :  112.3 milyon 
Saat Dilimi: - 1 saat 
Para Birimi: Pezo (MXN) 
Elektrik: 127V/60Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Meksika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Meksika vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Sadece T.C. Diplomatik Pasaport sahipleri Meksika vizesinden muaftırlar.
Ancak Meksika Devleti’nin 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe soktuğu Elektronik Onay sistemi sayesinde Meksika’ ya turistik, iş, eğitim gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu  ile seyahat etmeleri koşulu ile 30 gün geçerliliği olan tek girişli vize başvurusunu online olarak  yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Meksika’ ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlıyorsanız; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu'na Meksika vize başvurusu yapılması gerekmektedir.


ÜLKE KODU 
Meksika için ülke kodu 52’dir. Meksika'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Meksika'daki sayıların uzunluğu 10 hanelidir. Arama:  00 52 ## ####.

PARA BİRİMİ
Meksika resmi para birimi Pezo'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9.00'dan aksam 17.30’a kadar ve Cumartesi günleri 9.00’dan 14.30’a kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.

BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2 USD 'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 10 USD 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 25-50 USD 'dan başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Alebrijas (hayvan figürleri), siyah çanak ve çömlek, renkli şal, deri kovboy çizmesi, Merida ve Yucatan kültürüne özgü hamak, maskeler, ahşap oyma işleri, 

BAHŞİŞ
Melsika restoranlarında bahşiş uygulaması ABD ile hemen hemen aynıdır ve ödenecek miktarın % 10-20 lik oranını bahşiş olarak bırakabilirsiniz. 
Taksi servisi için bahşiş beklentisi yoktur ancak bagajınızı taşırken ödenecek tutara %10 luk servis bedeli ilave etmektedirler. 
Otel personeli oda servisi için 1-2 USD önerilmektedir.

İKLİM
Meksika tropikal bölgede yer alır, iklimi (alçak kesimlerde, Yucatan Yarımadası) sıcak ve nemli olup, yüksekliğe bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. 

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Mexico City
Ocak          6 °C / 22 °C
Şubat         8 °C / 23 °C
Mart            9 °C / 26 °C
Nisan        12 °C / 27 °C
Mayıs        13 °C / 27 °C
Haziran      13 °C / 25 °C
Temmuz     13 °C / 24 °C
Ağustos      13 °C / 23 °C
Eylül            13 °C / 23 °C
Ekim            11 °C / 23 °C
Kasım            8 °C / 22 °C
Aralık              7 °C / 22 °C

YEREL TATLAR
Tacos, enchiladas, quesadilla, tamales,elote (kavrulmuş mısır) , chapulines (kavrulmuş çekirge) "Atole", "Rompope",( taze meyve aromalı su )kıyı kasabalarında, deniz ürünleri ve balıklar en yaygın mezelerdir , eski Maya yemekleri,tropikal meyveler bol miktarda bulunur, ızgara et, tavuk, hindi, domuz eti, geleneksel kireç çorbası, pirinç ve fasulye ile birlikte, taze meyve sorbe ve churros (kızarmış hamur ), Tekila.
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73