Macaristan

Başkent : Budapeşte
Konuşulan Dil : Macarca
Nüfus :  9.9 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Macar Forinti (HUF) 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Macaristan’a seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Macaristan vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar. Macaristan Devleti Schengen Bölgesine üye ülkeler arasında yer almaktadır.Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport veya Hizmet (Gri) Pasaportu hamili kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Macaristan vizesi işlemlerinden muaftır. Macaristan Konsolosluğu, kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahatlere ilişkin Macaristan vizesi başvurularını doğrudan kabul etmemektedir ve Macaristan Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ve Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilmektedir. 

ÜLKE KODU 
Macaristan için ülke kodu 36’dır. Macaristan’a yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Macaristan'daki sayıların uzunluğu 8 hanelidir. Arama:  00 36 ## ####.

PARA BİRİMİ
Macaristan resmi para birimi Macar Forinti’dir.(HUF) 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8'den aksam 4'e kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 450-500 HUF 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 2000 HUF 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 6000 HUF 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Köylü nakışı, Herend porselen, biber.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Macaristan’da genelde bahşiş faturaya eklidir.Olmayan bir yerde hizmet alıyorsanız fatura tutarını servis elemanına sorup  % 10-15 oranında bahşiş olarak direk servis elemanı alacak şekilde bırakın. Taksi servisi için yine % 10'luk bir bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 1000 HUF önerilmektedir.

İKLİM
Macaristan'ın havası genel olarak sıcaktır, uzun yazlar ve soğuk kışlar ile orta dereceli bir iklimi vardır. İlkbahar ve sonbahar oldukça güneşlidir ancak geceleri soğuk geçmektedir.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Budapeşte
Ocak        -4 °C / 2 °C
Şubat        -3 °C / 4 °C
Mart          2 °C / 11 °C
Nisan        5 °C / 16 °C
Mayıs        1 °C / 21 °C
Haziran    13 °C / 24 °C
Temmuz   15 °C / 26 °C
Ağustos     5 °C / 26 °C
Eylül         11 °C / 22 °C
Ekim           6 °C / 15 °C
Kasım           1 °C / 7 °C
Aralık           -2 °C / 3 °C

YEREL TATLAR
"Boğa kanı" şarabı, baharatlı salam ve kırmızı biber.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73