Japonya

Başkent : Tokyo
Konuşulan Dil : Japonca
Nüfus :  127 milyon 
Saat Dilimi: + 13 saat 
Para Birimi: Japon Yeni
Elektrik: 100V/50. veya 60Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Japonya’ya giriş yapmak isteyen her ziyaretçinin geçerli bir pasaporta sahip olması ve kâr getiren bir iş faaliyetinde bulunulmaması koşuluyla, 3 ay ve daha az süreli ziyaretler için T.C.vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

ÜLKE KODU 
Japonya için ülke kodu 81’dir. Japonya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Japonya'daki sayıların uzunluğu 9 hanelidir. Arama:  00 81 ## ####.

PARA BİRİMİ
Japonya resmi para birimi Japon Yeni’dir. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9.00'dan aksam 3'e kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 100 Yen’den başlar. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 500 Yen’den başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 3500-4500 Yen’den başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Kimono, Japon seramiği, Obente kutusu, hashi,elektronik eşyalar, yeşil çay, geta ( ahşap terlik) , şemsiye, Japon atıştırmalıkları, japon bıçağı ( houchou), bebek, kıyafet, kozmetik, kostüm.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ

Japonya’da bahşiş uygulaması bulunmamaktadır.Tüm servis elemanlarının böyle bir beklentisi olmadığı gibi bahşiş bırakılmasından da rahatsızlık duymaktadırlar.

İKLİM
Japonya iklimi muson bölgesiyle ılıman bölgenin birleşmiş olduğu noktada yer almasına bağlı olarak karasal ve okyanusal iklimin etkisinde kalmaktadır. Genelde 4 mevsimin yaşandığı bir ülke olan Japonya'da yaz Haziran ortalarında başlar ve oldukça ılık ve nemli geçer.Pasifik kıyılarında kış yumuşak geçer ancak iç kesimlerde karlı ve serttir.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Tokyo
Ocak            1 °C / 9 °C
Şubat           2 °C / 9 °C
Mart           4 °C / 12 °C
Nisan        10 °C / 18 °C
Mayıs        14 °C / 23 °C
Haziran     18 °C / 25 °C
Temmuz    22 °C / 28 °C
Ağustos     24 °C / 30 °C
Eylül          20 °C / 27 °C
Ekim          14 °C / 21 °C
Kasım          9 °C / 16 °C
Aralık           4 °C / 12 °C

YEREL TATLAR
Yakitori(soya sosu + mirin + şeker ve baldan yapılan bir sosla pişen ızgara tavuk şiş), Suşi - suşi çeşitleri var ama hepsi beyaz pirinç sirke ve çiğ balık veya deniz ürünleri ağırlıklıdır, Shabu Shabu(ince dilimlenmiş deniz ürünleri, et, sebze ve tofu baharatlı bir çorba içinde pişirilir), tempura ( deniz ürünleri veye sebzelerin kızartılması ), maki (Pirinç ve içine konan farklı malzemelerin deniz yosunu ile sarılıp, dilimlere ayrılmış hali), Nigiri pirinç topunun üzerine balık veya başka deniz ürünlerinin konmuş halidir,kobe bifteği, noodle,udon ( kalın noodle’ın sulu servis edilen halidir), ramen ( çorba içinde sunulan erişte), okonomiyaki (farklı sebzelerin, içerisine et veya balık konarak, hazırladıkları özel hamur ile ızgaranın üzerinde önlü arkalı pişirilmiş halidir),takoyaki (ahtopot etinin hamur hale getirilip, top şeklinde kızartılmasıdır),fugu balığı, miso soup ( balık çorbası),sake ( pirinç rakısı), japon biraları.
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73