İzlanda

Başkent : Reykjavik
Konuşulan Dil : İzlandaca
Nüfus :  334 bin 
Saat Dilimi: + 4 saat 
Para Birimi: İzlanda Kronu (ISK)
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
İzlanda, Avrupa Birliği üye ülkesi olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir. Schengen vizesi olma özelliğine sahip olan İzlanda vizesi ile İzlanda ülkesi dışında 24 schengen üye ülkesine seyahat edilebilmektedir. Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, İzlanda Schengen vizesi ilk defa kullanılırken Schengen bölgesine girişin öncelikle İzlanda üzerinden yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.
İzlanda’ ya seyahat gerçekleştirecek T.C. Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarını İzlanda Devleti vize uygulamakta olup; Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerini ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla, İzlanda seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır.
İzlanda’ ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişilerin, İzlanda vizesi başvurularını kabul etmekle, değerlendirmek ve onaylamakla yetkili kurum Danimarka Konsolosluğu‘ dur.


ÜLKE KODU 
İzlanda için ülke kodu 354'tür. İzlanda'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon İzlanda'daki sayıların uzunluğu 7 hanelidir. Arama:  00 354 ## ####.

PARA BİRİMİ
İzlanda resmi para birimi İzlanda Kronu'dur. (ISK)
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9.15'ten aksam 4'e kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 350-600 ISK’dan başlıyor. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 1700-2200 ISK 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 6000-7000 ISK 'dan başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Benzersiz desenlere sahip kaliteli yünlü ürünler ve örme ürünler (örn. Lopapeysa kazakları), el yapımı seramik ve cam eşyalar, gümüş takılar, lav taşları veya balık deri, destandan yapılmış el işleri hikaye kitapları, doğa takvimleri / kartpostallar, İzlanda tasarımcı giyim.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
İzlanda’da bahşiş alışılmış değildir.Her zaman faturaların içerisinde yeralır, restaurant hizmetleri , taksi servisleri, otel personel hizmetleri içinde aynısı geçerlidir.

İKLİM
İzlanda soğuk okyanuz iklimine sahiptir.Yılboyunca çok değişken ve rüzgarlı bir havası vardır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Reykjavik
Ocak         -3 °C / 2 °C
Şubat          2 °C / 3 °C
Mart            2 °C / 3 °C
Nisan          0 °C / 5 °C
Mayıs          4 °C / 8 °C
Haziran      7 °C / 11 °C
Temmuz      8 °C / 13 °C
Ağustos      9 °C / 12 °C
Eylül             5 °C / 9 °C
Ekim            2  °C / 7 °C
Kasım         - 1 °C / 3 °C
Aralık           -2 °C / 2 °C

YEREL TATLAR
Kuzu ve balıklara (somon, alabalık, ringa balığı), karides ve ıstakoza, sıcak baharatlı çavdara dayalı geleneksel yemekler , ekmek, skyr (yoğurt), plokkfiskur (balık yemekleri).   hakarl (fermente köpekbalığı
et) ve brennivin .


 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73