İtalya

Başkent : Roma
Konuşulan Dil : İtalyanca
Nüfus :  59.8 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
İtalya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili T.C. vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur. Psaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan kişiler ilk giriş ülke koşulunu yerine getirmek kaydı ile bu vize ile İtalya’ya giriş yapabilmektedir. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaftırlar.
Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamakta olup, İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

ÜLKE KODU 
İtalya için ülke kodu 39'dur. İtalya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon İtalya'daki sayıların uzunluğu 8 hanelidir. Arama:  00 39 ## ####.

PARA BİRİMİ
Avusturya resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8.30'dan 1.30’a ve 3’ten 4.30’a kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.

BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 3-5 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 15 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 30-40 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Elişi ürünler, tasarımcı ürünleri.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
İtalya restaurantlarında bahşiş faturanın içerisinde eklidir, değil ise ödenecek miktarın % 10 oranını bahşiş olarak bırakın.
Taksi servisi için yine 1-2 EUR'luk bir bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
İtalya yazları sıcak , kışları soğuk geçer.İlkbahar ve sonbaharda yoğun yağış alır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Roma
Ocak          4 °C / 13 °C
Şubat         4 °C / 13 °C
Mart            6 °C / 15 °C
Nisan          8 °C / 17 °C
Mayıs        12 °C / 22 °C
Haziran      16 °C / 25 °C
Temmuz     19 °C / 28 °C
Ağustos     19 °C / 28 °C
Eylül          17 °C / 26 °C
Ekim          13 °C / 22 °C
Kasım          8 °C / 17 °C
Aralık           6 °C / 14 °C

YEREL TATLAR
Bölgesel makarnalar ve peynirler, salamlar, pizza ve focaccia, çeşnili et ve soslar, doldurulmuş sebzeler ve kaliteli şaraplar. 
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73