İspanya

Başkent : Madrid
Konuşulan Dil : İspanyolca
Nüfus :  47 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
İspanya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için (Eğer pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa) İspanya vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.
Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için İspanya vize işlemlerinden ve vizeden muaftırlar.
İspanya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını direkt olarak kabul etmediğinden başvuruların konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapılması gerekmektedir.


ÜLKE KODU 
İspanya için ülke kodu 34'tür. İspanya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon İspanya'daki sayıların uzunluğu 9 hanelidir. Arama:  00 34 ## ####.

PARA BİRİMİ
İspanya resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9'dan aksam 2'ye kadar açıktır.
@ Bazı şubeler Cumartesi günleri 9’dan 2’ye kadar açık kalırlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2.50 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 12 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 30 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Sanat ve tablolar, çanak-çömlek, süslü tabaklar, damask eseri, kakma ağaç işleri, İspanyol gitarlar, şallar, vantilatörler, dini ürünler, Majorca incileri, Lladro porselen, deri eşyalar.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
İspanya restoranlarında bahşiş genellikle faturaya eklidir, eğer değilse ödenecek miktarın % 10-15 lik oranını nakit olarak bırakın. 
Taksi servisi için küsüratlı tutarı bir üst rakama yuvarlayarak bahşiş olarak bırakabilirsiniz.
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
İspanya’nın yazları sıcak, kışları soğuk geçer. İspanya’da iklim, İklimsel olarak üç bölgeye ayrılan İspanya’da kuzeybatı İspanya Atlas Okyanusu iklim alanı içine girer ve her mevsim bol yağmur alır. Okyanusun yakın olması sebebiyle yazlar ılık, kışlar çok yumuşak geçer. İspanya’da yağışlar kuzeyden güneye doğru azalır. İç kesimdeki ova ve yaylalarda kara iklimiyle karışık Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Madrid
Ocak          0 °C / 11 °C
Şubat         2 °C / 12 °C
Mart           3 °C / 16 °C
Nisan         6 °C / 17 °C
Mayıs         9 °C / 22 °C
Haziran     13 °C / 28 °C
Temmuz    16 °C / 32 °C
Ağustos     16 °C / 32 °C
Eylül           13 °C / 28 °C
Ekim             8 °C / 20 °C
Kasım           4 °C / 14 °C
Aralık           2 °C / 11 °C

YEREL TATLAR
Taze balık ve deniz ürünleri, Paella, Gazpacho (harmanlanmış domates, biber, salatalık, sarımsak ile yapılan soğuk çorba) Empanadas (bir börek çeşidi), Tortilla (patates omleti), Jamón Serrano (tütsülenmiş jambon çeşidi), koyun sütü peynir, fasulye / mercimek / nohut yahnisi, yöresel yetiştirme zeytinleri, Albóndigas (soslu köfte), Crema Catalana (karamelli muhallebiı), kaliteli şaraplar ve şeri.
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73