İngiltere

Başkent : Londra
Konuşulan Dil : İngilizce
Nüfus :  53 milyon 
Saat Dilimi: + 5 saat 
Para Birimi: İngiliz Poundu (GBP)
Elektrik: 240V. 50HZ

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye giriş yapmak için İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere vize işlemlerinden muaftır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyenlerin ülkeye giriş yapabilmesi için İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır.
Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık - 2 yıllık - 5 yıllık - 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı vardır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur. 
İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.Başvuruların bu süreler gözönünde bulundurularak yapılması gerekmektedir.


ÜLKE KODU 
İngiltere için ülke kodu 44'tür. İngiltere’ye yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon İngiltere’deki sayıların uzunluğu 10 hanelidir. Arama:  0044 ## ####.

PARA BİRİMİ
İngiltere resmi para birimi İngiliz Poundu ( Sterlini) ‘dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9'dan aksam 5'e kadar açıktır.
@ Bazı şubeler Cumartesi sabahları açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2.50 £ 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 8 £ 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 25 £ 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Kaliteli porselen, İngiliz gümüşleri. 
Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
İngiltere’de restoran hizmetleri için bahşiş beklentisi vardır. Ödenecek faturanın % 10 oranını bahşiş olarak bırakmanız uygun olmaktadır.
Taksi servisi için yine % 10'luk bir bahşiş oranı önerilir. 

İKLİM
İngiltere havasını önceden tahmin etmek oldukça zordur.Rüzgarlı + yağmurlu ve yıl boyunca oldukça serin olabilir.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Londra 
Ocak          1 °C / 7 °C
Şubat          1 °C / 7 °C
Mart             2 °C / 9 °C
Nisan          3 °C / 12 °C
Mayıs          7 °C / 16 °C
Haziran     10 °C / 19 °C
Temmuz    12 °C / 22 °C
Ağustos     11 °C / 22 °C
Eylül            9 °C / 18 °C
Ekim            7 °C / 14 °C
Kasım         3 °C / 10 °C
Aralık            2 °C / 8 °C

YEREL TATLAR
Yorkshire puding, balık ve patates kızartması, öğütülmüş biftek ve öğleden sonra kremalı çaylar.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73