Hindistan

Başkent : Yeni Delhi
Konuşulan Dil : Hintçe, İngilizce
Nüfus :  1.2 milyar 
Saat Dilimi: + 9.5 saat 
Para Birimi: Hint Rupisi ( INR) 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Hindistan vizesi online bir vize türüdür. Hindistan vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılması gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Hindistan Kapı Vize uygulaması bulunmaması sebebiyle, Hindistan’a seyahat edeceklerin vize başvurularını, seyahatlerinin bir hafta  öncesinde Türkiye dış temsilcilikleri olan Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir. Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler

ÜLKE KODU 
Hindistan için ülke kodu 91’dir. Hindistan’a yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Hindistan'daki sayıların uzunluğu 10 hanelidir. Arama:  00 91 ## ####.

PARA BİRİMİ
Hindistan resmi para birimi Hint Rupisi ( IDR)’dir.
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 10.00'dan aksam 4'e kadar açıktır.
@ Cumartesi günleri 10.00’dan 1’e kadar açık kalırlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 

Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 50-60 IDR 'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 200-250 IDR 'den başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 1000-1500 IDR 'den başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Çay, doğal şifa ürünleri, baharat, yöresel el yapımı ayna, mücevher, parfüm, halı, ipek ürünler, ahşap oymalar, bronz işlemeler .

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Hindistan restoranlarında bahşiş faturaya eklenmemektedir.Ödenecek miktarın % 10 luk oranını nakit olarak bırakın. 
Taksi servisi için küsüratlı tutarı bir üst rakama yuvarlayarak bahşiş olarak bırakabilirsiniz. 
Otel personeli oda servisi için 50 IDR önerilmektedir.

İKLİM
Hindistan ikliminin başlıca özellikleri musonlar, alize rüzgarları, sıcaklık ve düzensiz yağışlardır. Hindistan’da yazlar yağışlı, kışlar ise kurak geçer.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
New Delhi
Ocak          9 °C / 20 °C
Şubat        12 °C / 23 °C
Mart          17  °C / 28 °C
Nisan         22 °C / 35 °C
Mayıs         27 °C / 38 °C
Haziran      28 °C / 38 °C
Temmuz     27 °C / 34 °C
Ağustos      27 °C / 33 °C
Eylül           26 °C / 33 °C
Ekim           20 °C / 32 °C
Kasım         14 °C / 27 °C
Aralık            9 °C / 22 °C

YEREL TATLAR
Samosa ( Samsa böreği), Tandoori (tandır), Naan – an (yöresel ekmek türü -patatesli, sarımsaklı, farklı baharatlı şekillerde hazırlanabiliyor), biryani pilavı, dhal ( bir tür sulu mercimek yemeği), korma ( et veya sebzelerin yoğurt, krema ve fındık ezmesi ile hazırlanmış sosla kısık ateşte pişirilen yöresel bir yemek), rasagulla ( yöresel tatlı ), kulfi ( hint mutfağına özgü bir dondurma ), lassi ( yoğurttan yapılan bir içecek türü , tuzlu, sade yada şekerli, meyveli ve baharatlı çeşitleri vardır), masala Hai ( hint çayı).
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73