Çin

Başkent : Pekin
Konuşulan Dil : Çince
Nüfus :  1.3 milyar 
Saat Dilimi: + 12 saat 
Para Birimi: Yuan ( Renminbi ) (CNY) 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Çin vize işlemleri Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun yetki verdiği Turzim Acentaları vasıtasıyla yürütülmektedir.

ÜLKE KODU 
Çin için ülke kodu 86’dır. Çin’e yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Çin’deki sayıların uzunluğu 12-15 hanelidir. Arama:  00 86 ## ####.

PARA BİRİMİ
Çin resmi para birimi Renminbi ( Yuan )’dır. 
Banka saatleri: Pazartesiden pazara, saat 9.00'dan aksam 5.30’a kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 5-10 Yuan’dır. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 25-35 Yuan 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 150-200 Yuan 'dan başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: İpekler, tablolar, yeşimler, porselenler, geleneksel giysiler ve hatıra eşyaları.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Çin restoranlarında bahşiş faturaya genellikle eklenmemektedir.Ödenecek miktarın % 5-10 luk oranını nakit olarak bırakın.Bazı restaurantlarda service charge ibaresi ile eklidir faturanızı kontrol ederek bahşiş bırakmanızı öneriyoruz. 
Taksi servisi için küsüratlı tutarı bir üst rakama yuvarlayarak bahşiş olarak bırakabilirsiniz. 
Otel personeli oda servisi için 5 Yuan önerilmektedir.

İKLİM
Güney kesimlerinde muson iklimi hakim olan Çin’de, özellikle kuzeybatı kesimleri sert kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerdir. Kış mevsiminde Orta Asya üzerinde bulunan soğuk, kuru ve yüksek basınçlı hava, karalardan denizlere doğru bir rüzgara sebep olur. Yazın bu durum tam tersine olarak meydana gelir. Denizlerden karalara doğru esen rüzgarlar haliyle nemli olurlar. Doğu kesimleri bilhassa yaz aylarında musonlar sebebiyle bol yağış alır. Batı kısımları yağış yönünden son derece zayıftır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Pekin
Ocak           -9 °C / 1 °C
Şubat          -7 °C / 4 °C
Mart           -1 °C / 11 °C
Nisan          7 °C / 19 °C
Mayıs        13 °C / 26 °C
Haziran     18 °C / 30 °C
Temmuz    21 °C / 31 °C
Ağustos     20 °C / 29 °C
Eylül          10 °C / 19 °C
Ekim          14 °C / 26 °C
Kasım         -1 °C / 10 °C
Aralık            -7 °C / 3 °C

YEREL TATLAR
Çin mutfağı, ülke çapında birçok farklı bölgeden etkilenmektedir. Bazı öne çıkan ürünler ise pirinç, erişte, otlar, taze sebzeler, mantarlar ve soya fasulyesidir.Pekin ördeği dünya çapında ünlü ve geleneksel bir tat, dim sum ( Çin mantısı), Kanton mutfağı ( buharda pişen hafif yemeklerin mutfağı ) çay, "Shabu-shabu" (aslında bir Japonca terim, ayrıca "sıcak pot" olarak anılır- taze sebzeler ve pişmiş et çeşitlerinden oluşan geleneksel bir yemek türüdür).
 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73