Çekya

Başkent : Prag
Konuşulan Dil : Çekçe
Nüfus :  10.5 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Çek Kronu 
Elektrik: 220V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek vizesi almaları zorunludur. Resmi pasaport hamilleri iki ülke arasında yapılan anlaşmalar gereği 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Çek vizesinden muaftır. Çek Cumhuriyeti 2007 yılından bu yana bir Schengen ülkesidir. Schengen oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar Çek vizesi almadan seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir. Çek vize işlemleri için İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara, Çek Fahri Konsolosluklarına ve Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine Çek vizesi için başvurularda bulunabilmektedirler.   

ÜLKE KODU 
Çek Cumhuriyeti için ülke kodu 420’dir.Çekya’ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Çekya'daki sayıların uzunluğu 9 hanelidir. Arama:  00 420 ## ####.

PARA BİRİMİ
Çekya resmi para birimi Çek Kronu'dur. (CZK)
Günlük hayatta birçok yerde EUR da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 30-60 CZK 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 150-250 CZK arasındadır.
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 400-600 CZK arasındadır. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Bohem kristal, sanatsal olarak tasarlanmış çok renkli cam, benzersiz Çek granatlarından yapılan mücevherler, keten, klasik müzik CD'leri.

BAHŞİŞ
Çekya’da restoran hizmetleri için bahşiş zorunluluğu yoktur ama tercihe göre bırakıldığında hoş karşılanır. Kredi kartı ödemesine ilave edilemeyen genellikle nakit olarak bırakılan %5-10 arası bahşiş oranı yeterli olmaktadır.
Taksi servisi için 10-20 CZK oranında bir bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 50 CZK önerilmektedir.

İKLİM
Çekya’nın ılık ve yağışlı yaz ayları ile soğuk geçen kışları vardır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Prag 
Ocak           -4 °C / 1 °C
Şubat          -4 °C / 2 °C
Mart              0 °C / 8 °C
Nisan          2 °C / 12 °C
Mayıs           7 °C / 18 °C
Haziran      10 °C / 20 °C
Temmuz     12 °C / 22 °C
Ağustos      12 °C / 23 °C
Eylül             9 °C / 18 °C
Ekim             4 °C / 12 °C
Kasım            0 °C / 5 °C
Aralık            -2 °C / 2 °C

YEREL TATLAR
Genelde et (özellikle domuz, kümes hayvanları, sığır eti, geyik eti ve yaban domuzu), soslu köfte ,bira Becherovka bitkisel likör.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73