Birleşik Arap Emirlikleri

Başkent : Dubai
Konuşulan Dil : Arapça
Nüfus :  8.2 milyon 
Saat Dilimi: + 8 saat 
Para Birimi: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED)
Elektrik: 220V/50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftırlar.Dubai Emirliği’ne seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine başvuru yapmalıdır.Dubai Transit Vizesi: Dubai üzerinden başka ülkelere geçiş yapmak amacıyla alınan vizedir. Ülkeye girişten itibaren 96 saat konaklama hakkı tanır. Dubai Transit Vizesi uzatılamaz. Dubai Turist Vizesi (Kısa süreli): Tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  Ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün konaklama hakkı tanıyan Dubai Turistik Vizesi için uzatma işlemi söz konusu değildir. Online bir vize türüdür ve aracı kurumlarca alınabilmektedir.

ÜLKE KODU 
Birleşik Arap Emirlikleri için ülke kodu 971’dir. Birleşik Arap Emirlikleri’ne yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sayıların uzunluğu 8 hanelidir. Arama:  00 971 ## ####.

PARA BİRİMİ
Birleşik Arap Emirlikleri resmi para birimi Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED)’dir. 
Banka saatleri: Pazartesiden çarşambaya ve Cumartesi günleri saat 8.00’den öğlen 1'e ve Perşembe günleri 8.00’den öğlen 12’ye kadar açıktır.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 3 AED 'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 30 AED 'den başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 100-150 AED’den başlar. 

Alışveriş spesiyalleri: Elektronik eşya, altın ve mücevher, baharat, çikolatalı hurma , oyuncak develer, Burj Khalifa minyatürleri, magnetler, kilim ve halı , parfüm, yöresel ayakkabı, deri ve tekstil ürünleri, kurutulmuş tropik meyveler.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Birleşik Arap Emirlikleri restoranlarında bahşiş faturaya genelikle eklidir, eğer değilse ödenecek miktarın % 10 luk oranını nakit olarak bırakın. 
Taksi servisi için bahşiş beklentisi vardır ve bırakılan bahşiş taksi şöförlerini memnun etmektedir. 

İKLİM
Çöl iklimine yakın sıcak tropikaltı iklim hakimdir.Yazaylarında sıcaklıklar 40 derecinin üzerinde olup, kış aylarında 10 drecelere kadar inmektedir.Yağış kıyı bölgelerde az olmakla beraber iç kesimlerde yağış miktarı artmaktadır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Dubai
Ocak          14 °C / 24 °C
Şubat          16 °C / 26 °C
Mart             18 °C /28 °C
Nisan          21 °C / 33 °C
Mayıs          25 °C / 38 °C
Haziran       28 °C / 40 °C
Temmuz      30 °C / 41 °C
Ağustos      31 °C / 42 °C
Eylül            28 °C / 39 °C
Ekim             24 °C / 36 °C
Kasım           20 °C / 30 °C
Aralık           17  °C / 26 °C

YEREL TATLAR
Falafel ( nohuttan yapılan bir çeşit köfte ) , şıvarma ( döner dürüm ), kapsa ( bir tür piav ), deniz ürünleri, deve eti ve deve sütü, çay, tahıl, süt, tavuk, kuzu, sebze, bölge baharatları ile bilinir safran, kakule, tumerik ve kekik gibi.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73