Belçika

Başkent : Brüksel
Konuşulan Diller : Flemenkçe, Fransızca, Almanca
Nüfus :  11.4 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 230V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Belçika Schengen Bölge üyesi ülkelerinden biridir ve Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize uygulaması mevcuttur.T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) hamili kişiler ise, Belçika’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Belçika vizesinden muaftırlar.
Belçika Vize Başvuru Sahiplerinin Dikkatine!
T.C. resmi pasaport hamilleri, Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 gün ikameli seyahatlerinde Belçika vize işlemlerinde bulunmadan ve seyahat belgelerinin geçerlilik süresini kontrol ederek Belçika vizesi almadan giriş yapabilirler. 
Pasaport türü fark etmeksizin, Belçika seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Belçika sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 3 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir.

ÜLKE KODU 
Belçika için ülke kodu 32'dir. Belçika'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası..Telefon Belçika'daki sayıların sekiz basamak uzunluğu vardır (alan kodu da dahil). Arama: 00 32  ## ### ###.

PARA BİRİMİ
Belçika resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 9'dan aksam 4'e kadar açıktır.
@ Bazı şubeler Perşembe günleri 17.30'a kadar açık kalırlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2-3.50 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 10 € -15 € civarıdır. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 30-40 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 
Alışveriş spesiyalleri: Çikolata, dantel ve goblenler.

BAHŞİŞ
Belçika'daki restoranlarda faturanıza bir servis ücreti dahildir. Servis ücretine memnuniyet göstergesi olarak 0.50- 2.50 EUR kadar ilave bahşiş bırakabilirsiniz.
Taksi servisi için 1-2 EUR bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
Belçika yıl boyunca yumuşak yazlar ve soğuk kışlar ile ılımlı bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak olsa da
bazen serinleyebilir ve yağmur yağabilir. 

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Brüksel
Ocak        -1 °C / 5 °C
Şubat         0 °C / 6 °C
Mart            2 °C / 9 °C
Nisan         5 °C / 12 °C
Mayıs         8 °C / 17 °C
Haziran     11 °C / 19 °C
Temmuz    12 °C / 22 °C
Ağustos    12 °C / 22 °C
Eylül         10 °C / 19 °C
Ekim          7 °C / 14 °C
Kasım          3 °C / 9 °C
Aralık         -1 °C / 6 °C

YEREL TATLAR
Çikolataları, Waffleları ve biraları ile ünlüdür.Bunların yanı sıra Moules-frites (bir büyük kase dolusu midye ve patates kızartması. Midyeler tercihinize göre birbirinden lezzetli ve güzel soslarla pişirilerek servis edilir.) , Waterzooi (bir çeşit balık yahnisidir), Crevette Grise (Kuzey Denizinde yetişen kahverengi karidesleri mutlaka tatmalısınız. Restaurantlarda genellikle salata ile servis edilir.),


 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73