Avusturya

Başkent : Viyana
Konuşulan Dil : Almanca
Nüfus :  8.4 milyon 
Saat Dilimi: + 6 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 230V. 50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Avusturya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunurken Türkiye vatandaşları bu ülkeye seyahatlerinden önce Avusturya Konsolosluğundan Avusturya vizesi almaları gerekmektedir. 
Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Avusturya vize işlemlerinde muaftır. Yine aynı şekilde yeşil pasaport hamilleride Schengen ülkelerinden olan Avusturya’ya giriş yaparken vize işlemlerinde muaftır. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan Türkiye vatandaşları ise Avusturya vizesinden muaftır.  
Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesi için şahsi başvuruları sadece Avusturya vize işlemleri için faaliyet göstermekte olan akredite vize danışmanlık firmaları aracılığı ile kabul etmektedir.
Avusturya ulusal vizesi, Avusturya Erasmus vizesi ve Avusturya oturum izni gibi işlemler için Avusturya Konsolosluğuna başvuru yapılabilecektir. 
Avusturya vizesi için başvurular sadece Avusturya vize işlemleri üzerine çalışan danışmanlık firmaları aracılığı ile gerçekleştirilirken Avusturya Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin biometrik bilgileri, fotoğraf çekimi ve gerek görmesi halinde mülakat vermek için Konsolosluğa çağırabilecektir.

ÜLKE KODU 
Avusturya için ülke kodu 43'tür. Avusturya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Avusturya'daki sayıların uzunluğu 5-13 hanelidir. Arama:  0043 ## ####.

PARA BİRİMİ
Avusturya resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8'den aksam 3'e kadar açıktır.
@ Bazı şubeler Perşembe günleri 17.30'a kadar açık kalırlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 2-3.50 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 18 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 35-50 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 
Alışveriş spesiyalleri: Swarowski gümüş kristal, Viyana helmağı takı, Geiger modası. Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Avusturya’da restoran hizmetleri için bahşiş beklentisi vardır. Avusturya restoranlarında faturanızı isteyin ve size önceden sözlü olarak bildirilen ödenecek miktarın % 10 oranını bahşiş olarak bırakın. Taksi servisi için yine % 10'luk bir bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
Avusturya'nın yazları sıcak ve güneşlidir ve genellikle Ekim ayına kadar uzanır.
Kışlar, dağlık bölgeler dışında nispeten hafiftir. 

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 

Viyana 
Ocak        -3 °C / 2 °C
Şubat          -2 °C / 4 °C
Mart             2 °C / 9 °C
Nisan         5 °C / 14 °C
Mayıs         9 °C / 19 °C
Haziran    13 °C / 22 °C
Temmuz   15 °C / 25 °C
Ağustos    15 °C / 25 °C
Eylül         12 °C / 20 °C
Ekim           6 °C / 14 °C
Kasım           2 °C / 7 °C
Aralık           -1 °C / 4 °C

YEREL TATLAR
Wiener Schnitzel, Sachertorte ve kahveleri ile ünlüdür.Bunlar ile beraber Apfelstrudel (Elmalı Pay), Almdudler (zencefilli gazoz severlerin damak tadına uygun, her markette rahatlıkla bulabileceğiniz bir içecek), Geröstete Knödel mit Ei (Akşam yemeğinde, kahvaltı etmek isteyenler için bir çeşit omlet), Tafelspitz (ağır ateşte haşlanan bir çeşit et, yanında ıspanak, turp salatası ve soğan sos ile servis edilir), Zwetschgenknödeln (okunması bir hayli zor olan bir çeşit sıcak tatlı ) denemenizi öneriyoruz.


 

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73