Amerika Birleşik Devletleri

Başkent : Washington DC
Konuşulan Dil : İngilizce
Nüfus :  324 milyon 
Saat Dilimi: -5 saat 
Para Birimi: Amerikan Doları USD 
Elektrik: 110V/50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Amerika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tüm pasaport hamilleri vizeye tabidir.Amerika vize başvuruları şahsi olarak yapılmakta olup, seyahat edecek kişilerin öncelikle online olarak randevu alıp, form ve bilgileri eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

ÜLKE KODU 
Amerika için ülke kodu 1’dir. Amerika'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası.Arama:  00 1 ## ####.

PARA BİRİMİ
Amerika resmi para birimi Amerikan Doları (USD)’dır. 

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 3-4 USD 'dir. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 10-15 USD 'den başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 30-40 USD 'den başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Elektronik, tekstil ürünleri, aksesuar, hediyelik biblolar, kozmetik.

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Amerika restoranlarında bahşiş genellikle faturaya eklidir.Eğer değilse ödenecek miktarın % 15 lik oranını nakit olarak bırakın. 
Otel personeli oda servisi için 1-2 USD önerilmektedir.

İKLİM
Amerika’da karasal iklim hakimdir.Ülkede iç kısımlarda şiddetli soğuklar görülürken, orta bölgeler yaz aylarında bol yağış alır, batı bölgelerde ise yağıişlar daha azdır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Washington DC
Ocak        -3 °C / 6 °C
Şubat        -1 °C / 8 °C
Mart           3 °C / 13 °C
Nisan         8 °C / 19 °C
Mayıs        13 °C / 24 °C
Haziran     18 °C / 29 °C
Temmuz    21 °C / 31 °C
Ağustos     21 °C / 31 °C
Eylül          17 °C / 27 °C
Ekim          10 °C / 20 °C
Kasım          4 °C / 14 °C
Aralık           0 °C / 8 °C

YEREL TATLAR
Fast food ürünleri, hindi, mac&cheese ( sarı soslu) makarna, barbekü soslu kaburga, Clam Chowder ( midye ile yapılan çorba), Louisiana’nın bamya çorbası, Meksika yemekleri, buffalo tavuk kanatları, biftek, balık ve deniz ürünleri, fasulye, tahıl ve mısır ekmeği, doghnut, pancake, elmalı turta.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73