Almanya

Başkent: Berlin
Konuşulan Dil : Almanca
Nüfus :  81 milyon 
Saat Dilimi: +6 saat 
Para Birimi: Euro 
Elektrik: 230V/50Hz

VİZE , PASAPORT ve ÜLKE GİRİŞ ŞARTLARI
Almanya’ya seyahat edecek Umuma mahsus (Bordo) Pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Almanya vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Almanya'ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin pasaportlarında daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişlerinde gerekli olan Almanya schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.
Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaftırlar.
Almanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Almanya'dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.  Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleri için ise Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapmalıdır.

ÜLKE KODU 
Almanya için ülke kodu 49'tür. Almanya'ya yurt dışından telefon açarken uluslararası erişim numarasını çevirin kodu girin, ardından ülke kodu, alan kodu ve telefon numarası. Telefon Almanya'daki sayıların uzunluğu 5-14 hanelidir. Arama:  00 49 ## ####.

PARA BİRİMİ
Almanya resmi para birimi Avro'dur. 
Banka saatleri: Pazartesiden cumaya, saat 8.30'dan aksam 4'e kadar açıktır.
@ Bazı şubeler Perşembe günleri 17.30'a kadar açık kalırlar.

Kredi kartları ülkede yaygın şekilde kabul edilmektedir (çoğunlukla Visa ve MasterCard) 
@ Bir takım küçük mağazalar nakit olarak işlem yapmaktadır ancak kredi kartı kullanmanız için gereken minimum miktarda ödeme talep edebilirier.


BÜTÇELEME VE ALIŞVERİŞ 
Aşağıdaki bütçe talimatları, yemekler için yaklaşık değerler veya başlangıç değerleridir ve kişi başıdır. Gerçek fiyatlar bir ülkedeki restoran ve şehirlere göre değişiklik gösterecek ancak deneyimli personelimiz tarafından sağlanan bazı ortalamalar aşağıda belirtilmiştir. 
● Bir alkolsüz içecek / maden suyu / kahvesinin yaklaşık maliyeti 3-4 € 'dur. 
● Bir salata veya sandviç ile bir soda veya sudan oluşan ortalama bir öğle yemeği yaklaşık 8-15 € 'dan başlar. 
● Tatlı ve alkolsüz bir içecek içeren orta düzeyde bir restoranda akşam yemeği yaklaşık 30-40 € 'dan başlar. Lütfen, alkolsüz içeceklerin ve maden suyunun şarap veya biradan daha pahalı olmasa da pahalı olduğunu unutmayın. 

Alışveriş spesiyalleri: Ahşap oymalar ve dini öğeler (Bavyera), guguklu saatler (Kara Orman), cam, kristal, Meissen ve Rosenthal porselen, bıçaklar ve makaslar (Solingen), Noel süsleri (Saksonya), oyuncaklar (Nürnberg).

Taklit ürünler ve korsan ürünler yaygın olarak bulunmaktadır; yerel yasalar uyarınca bu tür ürünler içeren işlemlerin yasadışı olabileceğini ve eve getirildiğinin müsadere ve para cezası ile sonuçlanabileceğini unutmayın. Fiyat etiketlerinde satış vergisi veya KDV (katma değer vergisi) bulunur. KDV iadesi almak için (bu süreci üç ay sürebilir) özel formlara genellikle Gümrük tarafından damgalanmalıdır; her alışverişte veraset içermeyen bir alışveriş formu isteyiniz ve talimatları uygulayınız.

BAHŞİŞ
Almanya restoranlarında bahşiş faturaya eklenmemektedir.Ödenecek miktarın % 10-15 lik oranını nakit olarak bırakın. 
Taksi servisi için yine 1–2 € bir bahşiş oranı önerilir. 
Otel personeli oda servisi için 1 € önerilmektedir.

İKLİM
Almanya yazları sıcak, kışları soğuktur.Bahar aylarında ise yağış almaktadır.

Planlamanıza yardımcı olmak için düşük ve yüksek sıcaklıklar aşağıda verilmiştir. 
Berlin
Ocak        -3 °C / 2 °C
Şubat        -3 °C / 4 °C
Mart          0 °C / 8 °C
Nisan          3 °C / 12 °C
Mayıs          7 °C / 18 °C
Haziran         12 °C / 21 °C
Temmuz     13 °C / 23 °C
Ağustos     13 °C / 23 °C
Eylül         10 °C / 19 °C
Ekim           6 °C / 13 °C
Kasım           2 °C / 7 °C
Aralık          -1 °C / 3 °C

YEREL TATLAR
Bratwurst (rosto sosis), kartoffelsalat (patates salatası), sauerbraten (marine edilmiş sığır eti), Schwarzwälder Kirschtorte ,schwarzbrot (tahıllı çavdar ekmeği), knödel (patates veya ekmek köfteleri), bira ve şarap.

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73