09.02.2018 Cuma |

Zanzibar Tropik Bir Dünya

Zanzibar, her göreni büyüleyen, kendine hayran bırakan tropik bir ada. Asla uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya; turkuaz rengi eşsiz denizi, kar gibi bembeyaz kumsalları, adanın her yerini sarıp çevreleyen Hindistan cevizi ağaçları, zengin bitki örtüsü,endemik türleri ve sahip olduğu sosyo-kültürel çeşitliliklerle, tarihsel birikimi ile muadili adalara kıyasla yaşayabileceğiniz en farklı deneyimleri iç içe sunuyor…


Doğu Afrika’nın en zengini olan bu cennet bahçesi ada; iç işlerinde serbest, dış ilişkilerinde Tanzanya’ya bağlı bir kara parçasıdır ve ülkenin 30 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Tarihsel süreçler boyunca birçok medeniyetin ilgi odağı olan adada: Yunanlılar, Fenikeliler, Mısırlılar, İranlılar ve bilhassa Arap kültürünün yoğun izlerini görmek mümkün. 


15.yüzyılın sonuna kadar İranlılar ve Arapların etkisiyle ada, Afrika’nın önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu bölgeden ağırlıklı olarak Baharat, Fildişi, Altın ve Köle ihraç etmişlerdir.


Zanzibar’ın adı ‘’siyah insanların sahili’’ anlamına gelen Farsça ‘’Zengibar’’ kelimesinden geliyor. Dünya’da baharat üretimi denilince akla ilk gelen yerdir Zanzibar. Dünyanın Baharat ambarı da diyebiliriz hatta yoğun üretimden dolayı Baharat adası olarak da anılmaktadır. Ünlü baharat çiftliklerini ziyaret edip bir yandan üretimi yerinde görüp, farklı tatlar ve deneyimler elde edip, aynı zamanda da baharatın serüvenine A’dan Z’ye tanık olabilirsiniz.


Adanın başkenti olan Stone Down; UNESCO Dünya Mirasları Listesinde. Günümüze kadar bakir kalmayı başarabilmiş özgün yapıları, birbirine çıkan dar sokakları, rengi oturmuş, sırt sırta vermiş taş evleri, ahşap oyma kapıları ,otantik duruşu ile Swahili kültürünün önemli merkezidir. Özellikle Fotoğrafçılar ve orijinal anılar biriktirmek isteyen herkes için görsel zenginlik olanakları sunuyor.
Stone Town’da  bir yanda Sultan Sarayı’nı görebiliyorken, diğer yanda köle pazarını görebilirsiniz. Arap Kalesi, Beyt-ül Acayip, Foradhani Gardens, Katedral, Fredy Mercury’nin evi, şehir meydanı ve balık pazarı gibi şehrin dokusunun işlendiği, gündelik hayatın belirleyicisi önemli noktaları görme fırsatınız oluyor. 

Eski köle pazarı, kentin en çarpıcı yerlerinden birisi. Dönemin en büyük Arap köle ticaret merkezi aynı zamanda. Günümüzde bu tarihsel gerçekle yüzleşmek adına müzeye çevrilmiş iki adet zindan ve sömürge dönemini sembolize eden anıtı ve Barış hatıra müzesini görmek mümkün. 

18.yy’da Araplar tarafından Portekiz saldırılarına karşı inşa edilen Arap kalesi şimdilerde çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Tanzanya geleneksel müziği olan Taarap performanslarını da burada dinleyebillirsiniz.

Zanzibarın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri de dünyaca ünlü rock grubu Queen’in solisti, Freddie Mercury’nin evi 

Prison İsland, asıl adıyla Changuu’dur .1894 yılında İngilizler tarafından yapılan hapishaneden dolayı Prison adası olarak anılmaktadır. Ada adını buradan almasına karşın hapishane olarak inşa edilen yapı sadece Zanzibar adasında ki cüzzamlı hastaların getirildiği bir yer, bir nevi lepra hastanesi olmuş.
Bu ada aynı zamanda dev kara kaplumbağaları ile ünlü. Günümüzde yaklaşık 100 – 110 civarında dev kara kaplumbağası var ve yaklaşık 200 yaşına kadar yaşayabiliyorlar, bu nadide türün ziyaretçileri hayli fazla.

Kusursuz doğası ve içinde barındırdığı canlı çeşitliliğiyle dünya mirası listesinde yer alan Jazoni Milli Parkı’nda daha önce görmediğiniz birbirinden farklı türde hayvanlar ve bitkileri doğal ortamlarında gözlemleme şansınız olacak. Soyu tükenmekte olduğu için 1900’lerden bu yana koruma altında olan kırmızı Colobus maymunları ile ünlü burası 

Adanın olmazsa olmaz aktivitelerinden ve en sıradışı deneyimlerinden bir diğeri de Yunus Turları 
Adanın güneyinde bir balıkçı köyü olan Kizimkazi’de bulunan Menai Koyu burada yer alıyor,420 kilometrekaresi yunuslar için koruma alanı olan bu eşsiz koy, yunuslarla birlikte yüzmek için ideal bir bölge. Yunus turunun bir diğer alternatifi ise Stone Down’a çok yakın bir mesafedeki Fumba

Tropikal bir adadan bekleyebileceğiniz her şeye fazlasıyla sahip Zanzibar’ın kuzey sahillerinde, Ay’ın çekim etkisiyle günde iki kez gerçekleşen med-cezir olayını en net görebileceğiniz noktalardan birisi Nungwi Beach. Hint Okyanusunda meydana gelen bu inanılmaz doğa olayını dünyanın başka hiçbir yerinde bu denli deneyimleme imkânınız olmayabilir.

Nungwi bölgesinde iki tane doğan akvaryum da bulunuyor. Kayaların arasında ki bu doğal havuzlarda kaplumbağalar ile yüzmek ve onları beslemekte size ilginç bir deneyim olarak sunuluyor. Biraz Adrenalin arayanlar ise parasailing yaparak tüm adayı kuş bakışı izleyebilir, dileyen de gün batımı için Dhow denilen teknelerle günbatımına tanıklık edebilir.

Tüm kültürlerin ortak atası olan Afrika Kültürünü unutulmaz deneyimlerle birleştirip, harika bir tropik tatil yapmak isteyenler için Zanzibar bulunmaz fırsatları ve olanca cazibesi ile sizleri bekliyor.

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73