11.12.2015 Cuma |

Viyana’yı Çok Sevmemizin Sebepleri

Biz size bu yazımızda Avusturya’nın başkenti Viyana’da görülecek gezilecek yerler listesini vermeyeceğiz, zaten Viyana turunuzda rehberiniz sizi gezdirecektir. Biz yazımızda Viyana’yı neden bu kadar sevdiğimizi ve sizin de Viyana’da neler yaparsanız oraya aşık olmadan dönmeyeceğinizi anlatacağız.
 

Öncelikle Viyana’nın Şinitzeli (Schnitzel) meşhur bunu hepimiz biliyoruz ama herhangi bir yerde mi bunu yemek istersiniz yoksa 1905’te ilk şinitzel yapan restaurantta mı yemek istersiniz? Tabii ki ilk yapan yer derseniz ismi Figlmüller, gitmeden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir http://www.figlmueller.at/en/ bu siteden yerlerinizi rezerve edebilirsiniz. 2 şubeleri de birbirlerine çok yakın 2si de ayrı ayrı şahane yerler. Buarada rezervasyon yaptırdıysanız sakın geç kalmayın insanlar kuyruk şeklinde gelmeyen biri olur ümidi ile bekliyor olacaklardır. Rezervasyon yaptırmadık ama gitmek istiyoruz derseniz de öğlen saat 11- 12 arasında giderseniz yer bulabilme ihtimaliniz ancak olabilir.

 

 

  Viyana turlarına baharda veya yazın katılmak harikadır, zaten ormanları güzellikleri bitmez fakat kış aylarında giderseniz kasım sonu veya aralık boyunca gitmenizi tavsiye ederiz çünkü her yer cıvıl cıvıl ışıklandırılmış ve Noel pazarları kurulmuş oluyorlar. Gitmişken Noel şekilli bardaklarda ikram edilen sıcak çikolataları ve sıcak içecekleri içmeyi unutmayın.      

 

Viyana’nın en güzel yanlarından biri harika pastalarıdır. Hotel Sacher’in altındaki pastaneden dünyaca ünlü Sacher Pastasını tatmayı unutmayın.

Viyana’da emin olun her yerde müzik vardır. Gitmişken ufak bir oda orkestrası dinleyecekseniz zaten ortaçağ kıyafetleri ile yollarda gezen değnekçiler size bu konuda yardımcı olacaktır ama gitmişken güzel bir opera veya konser dinlemek isterseniz en azından 6 ay önceden biletlerinizi almanız gerekir.

 

   

Viyana turunuzda gitmeden kesinlikle dönmenizi tavsiye etmeyeceğim yer ise Demel Pastanesi, resimde de göreceğiniz gibi orada yediğiniz bir pastada bile sol anahtarını görebilirsiniz. (Bu pasta fotoğrafını bizzat çektiğimiz sırada pastanın şahane olmasından dolayı ağlıyorduk, evet mutluluktan ağlıyorduk). Buarada gitmişken göreceksiniz ki ilk katta direk pastaların yapılışını izleyebiliyor olacaksınız. Ve işin en egzotik kısmı pastanenin 1786 yılından beri işliyor olması. Zamanında kraliçelerin ve aristokratların pasta ve kahve içme yeri olduğunu bilmek orada geçirdiğiniz vakti daha anlamlı yapıyor olacak.

Viyana’da Schönbrunn sarayında 6 yaşında ilk konserini veren Mozart’ın şehridir. Mozart çikolatalarını kesinlikle deneyin ve tabi ki Swarovski’nin de memleketi olan Viyana’da Swarovski Wien mağazasına uğramadan dönmemelisiniz, örneğin Türkiye’de 400 TL olan bir yüzüğü orada 90 TL’ye alabilirsiniz.

Son olarak Viyana’nın müzeleri için en az 2 gün ayırmanız lazım, ayrıntılı gezeceğim diyenler 3 ayda ancak bitirirler. Ama benim favorim Doğal Tarih Müzesi ( natural history museum). Müze interaktif yani sizde içerisinde birçok şeyi deneyerek görebiliyorsunuz. Yanınızda çocuğunuz varken de gidebilirsiniz, özellikle onların da eğlenerek öğrenebileceği çok fazla aktivite var.

Verdiğimiz bu bilgiler ile umarım sizde Viyana’ya aşık olmadan dönmezsiniz.

   Avusturya Turlarımızı İncelemek için Tıklayınız.
 

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73