29.06.2015 Pazartesi |

Tayland’da Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler 12 İpucu

Phuket gece hayatında, Bangkok tapınaklarında, Chang Mai restoranlarında, Pattaya diskolarında işinize yarayacak herşey…

Tayland turlarımızdan birine katıldınız ve gitmeyi beklediğiniz bu günlerde size sunacağımız bilgiler emin olun çok işinize yarayacaktır. Bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin geleneksel kurallarını öğrenmek emin olun sizi güvende tutacaktır. Koh Samui turu, Phuket turu, Bangkok turu, Pattaya Turu, Chang Mai turu olması farketmez bu kurallara uymak için Tayland’da olmanız yeterli olacaktır. Phuket gece hayatında, Bangkok tapınaklarında, Chang Mai restoranlarında, Pattaya diskolarında işinize yarayacak herşey…

-Taylandlılara göre bütün Buda şekilleri kutsaldır. Küçük heykel veya resim olması farketmez. Buda’ya yapılan bir saygısızlıkta yabancı bir turist olmanız önemli olmaz, hapis cezası alabilirsiniz.

-Bir tapınak ziyaret ederken üzerinizdeki kıyafetlere dikkat etmelisiniz. Yanınızda uzun kıyafetler götürmediğiniz için üzülmenize gerek yok nasıl olsa her tapınak girişinde ücretsiz olarak size uzun bir bornoz tarzında ama hafif kıyafetler veriyorlar. Rahatça tapınağı gezebilirsiniz.

-Tapınaklara girerken, birinin evine girerken, hatta bazı dükkânlara girerken ayakkabınızı çıkarmanız gerekecektir. Kapıda ayakkabı sıralı gördüğünüz her yerde ayakkabınızı çıkarmak sizin için Tayland turunuzu kolay hale getirebilir.

-Tayland’da en büyük saygı rahiplere gösterilir, rahiplere saygılı davranmaya çalışın.

-Ne olursa olsun bir sorun karşısında sakin olmaya çalışın.

-Elinizden geldiğince fazla gülümsemeye çalışın çünkü Taylandlılar problem karşısında bile gülümseyen sakin insanlardır. Gülümsemek her zaman işinize yarayacaktır. Bangkok turu esnasında 256 saniye kırmızı ışıkta beklerken etrafınıza bakın tek bir korna sesi bile duymayacaksınız ve herkes gülümsüyor olacak.

-Phuket turunda akşam bir restorana gitmek istediniz o halde küçük bir ipucu, kaşıkla yemek yiyin. Kaşıkla yemek yerken çatalınız yardımı ile yemekleri kaşığın içine koyun.

-1-2 kelime de olsa Tayca öğrenmeye çalışın. Mesela kadınlar için ‘Sawadika’, erkekler için de ‘Sawadikap’ merhaba demektir. Ve sonunu ne kadar uzatırsanız, o kadar içten ve saygılı olduğunuzu düşünürler. ‘Savadikaaaaaa’(okunuşu) derken Türkçede merhabaaaa (gülümseyerek) gibi söylendiğini düşünün. -Tayland Kraliyet Ailesine karşı saygısızlık etmeyin. Özellikle Bangkok’taki Kraliyet Sarayında dikkatli olun, Kraliyet ailesinin diğer polislerden ayrı olarak Kraliyet polisi vardır fakat saygısızlık etmediğiniz sürece hiçbir sorun olamayacaktır. (Türk bir ziyaretçinin saygısızlığı sonucu 1 gece hapiste kalıp sonunda Zümrüt Buda heykelinde ‘bir daha yapmayacağım’ diye yemin ettiği haberini okuduk, aklınızda olsun, saygısızlıkta ciddiler)

-Taylandlı kadınlara rızası olmadan onlara dokunmayın. Bazı barlarda veya gece kulüplerinde rahatça dokunabileceğinizi düşünseniz de genel olarak Taylandlı kadınların çoğu muhafazakârdır.

-Herhangi bir Taylandlının kafasına veya saçına dokunmayın.

-Otururken masaya ayaklarınızı koymayın, kimseyi ayağınızla işaret etmeyin, ayaklarınızla kimseye dokunmayın. Hatta bir rahip varsa yanınızda bacak bacak üstüne atmayın veya ayaklarınızı çapraz tutmayın.   Tayland Turlarını İncelemek için Tıklayınız.  
    @egzotiktatil 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73