06.09.2012 Perşembe |

Tatilimi Yurt Dışında Yapmak İstiyorum Mu Dediniz?

Yurtdışında bir tatil yapmak istiyorsunuz? Peki ya nereye gideceğinize nasıl karar vereceksiniz?

Tatil için kaç gününüz var?

İlk önce bunu netleştirmenizde fayda var.
3-4 geceniz varsa, çok uzak ülkelere gitmek yerine, Avrupa ülkelerini ya da Orta Doğu ülkelerinden birini tercih edebilirsiniz. 
Minimum 7 günlük bir seyahat süreniz varsa, alternatifler biraz daha çoğalıyor, Avrupa, Orta Doğu yanı sıra Uzakdoğu, Amerika, Afrika ülkelerini de tercih edebilirsiniz.

Tatilden beklentileriniz nedir? Dinlenebileceğiniz bir tatile mi gitmek istiyorsunuz? Yoksa her gün şehre ait yeni bir doku mu keşfetmek istiyorsunuz? 

Bu cevap verilmesi gereken en zor soru..
Dinlenmek istiyorsanız, kalabalık ve yoğun şehirlerden birini tercih etmek yerine daha kırsal bölgeleri tercih edebilirsiniz. 4 yada 5 geceniz varsa; Fransa’da Normandiya, Marsilya, St.Tropez, Corsica, Portekiz’de Lizbon, Porto, İspanya’da Granada, Sevilla, İsviç’de Stockholm, Gothenburg, İsviçre’de Lozan, Zurih, Fas’da Marrakech, Casablanca, Fez, İtalya’da Toskana, Sicilya, Napoli, Verona, Sardunya tercih edebileceğiniz en popüler şehirlerden… 7, 8 veyahut daha fazla süreniz varsa, hayal gücümüzü çok daha fazla kullanabiliriz. Daha uzak destinasyonlar tercih edebilirsiniz… Srilanka, Bali, Filipinler, Nepal, Maldives, Seyşeller, Mauritius, Langkawi, Goa, Florida, California, Miami, Los Angeles, Sydney, Melbourne, Aruba, Havana, Cayo Largo alternatiflerin sadece bir kaçı….
Peki ya kısa sürede buram buram tarihle, kültürle bütünleşmek mi istiyorsunuz? Atina, Roma, Madrid, Kahire-Nil, Paris, Barcelona, Prag, Viyana, Budapeşte alternatifleriniz arasında olmalı…
Macera dolu, dinlenmeksizin bir seyahat hayalindeyseniz ve uzun bir süreniz varsa Peru, Japonya, Çin, Afrika, Hindistan, Vietnam, Ekvator mutlaka öncelikle görmeniz gereken yerler arasında.. 

Tatile kiminle çıkacaksınız?

Eşinizle baş başa mı? Çocuklarınızla mı? Dostlarınızla mı? Aile büyüklerinizle mi? İş arkadaşınız? Erkek yada kız arkadaşınız? 
Tatile kiminle çıkmayı planladığınızda nasıl bir tatil planlamanız gerektiği ile ilgili ciddi bir ipucu..

Tatil için ne kadar bütçeniz var?

Planlama yapmaya başlamadan önce tatil bütçenizi belirlemenizde fayda var. Böylelikle, bütçenizin zaten çok üstünde kalan ülkeleri araştırmakla vakit kaybetmemiş olursunuz..

Tatilinizde nasıl otellerde konaklamak istiyorsunuz?

Özellikle yurtdışında otel kategorileri arasında ciddi farklılıklar vardır. Avrupa’nın pek çok ülkesi otel konusunda çokta hassas değil. Pek çoğumuzun sandığının aksine bizim ülkemizdeki oteller çok daha konforlu ve deluxe. Üstelik Avrupa’da oteller oldukça sıradan olmalarının yanı sıra çokta pahalılar, özellikle de merkezi konumda bulunanlar. Bu sebeple eğer 3 yıldızlı otellerde kalmayı tercih ediyorsanız, size önerimiz, sadece otelin konumunun merkezi olup olmadığına dikkat etmeniz..
Asya’da ise oteller hemen hemen ülkemiz standartlarında, hizmet anlamında da oldukça tatmin edici düzeydeler..
Amerika’da ise yine otelin zincir otel olup olmadığına ve merkeze uzaklığına dikkat etmenizde fayda var.
Gitmeden önce nasıl otellerde kalmak istediğiniz konusunda kararlı olursanız, seçiminizi yaparken çok daha bilinçli tercihler yapacağınız için hayal kırıklığına uğramazsınız..
Gideceğiniz ülke için vize ihtiyacınız var mı?
Yurtdışında pek çok ülke Türkiye pasaportuna ne yazık ki vize uygulamaktadır. Tatile son anda gitmeye karar verdiyseniz bu konu da dikkat etmeniz gereken konular arasında..  Pasaportunuzda her daim Avrupa’da geçerli olan uzun süreli bir schengen vizesi bulundurmanızda fayda var.

Rezervasyonlarımı bir seyahat acentesi kanalı ile mi yapmalıyım yoksa internet üzerinden kendim mi yapsam daha iyi olur?

İmkanların oldukça yaygın olduğu günümüzde hem uçak, hem de otel rezervasyonlarınızı online olarak internet üzerinden yapmanız mümkün. Ancak bunun için saatler boyu bilgisayarınızın başında zaman geçirmek ve araştırma yapmak zorundasınız. Bu sebeple deneyimli bir seyahat acentesi ile beraber çalışarak kendinizi daha güvende hissedebilir hem de tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.
 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73