10.02.2014 Pazartesi |

St Petersburg Turları ve St Petersburg Hakkında Herşey

Rusya Doğu Avrupa ile Asya ‘ya yayılmış dünyanın en geniş ülkesidir. Bu ülkenin gerek yaşam biçimi gerek iklim gerek kültür birçok konuda fazla çeşitlilik göstermesine neden olur. Bu büyük çeşitlilik içerisinde sade köy yaşamlarına, imparatorluk döneminin izleri heybetli mimarilere, bakir ormanlara, kayak merkezlerine, uzun Karadeniz plajlarına rastlama şansımız var.
 

Rusya’daki bu çeşitliliğin ve kalabalık nüfusun bir sonucu olarak toplu ulaşımın özellikle de demiryollarının günlük yaşamdaki etkisi oldukça fazla. Ki 1950 yılında kullanıma açılan  dünyanın en eski ve en derin metrosu St Petersburg şehrinde bulunmakta. Duvar süslemeleri ve heykeller sayesinde  şehir metrolarında dahi kültürün ve tarihin kokusunu alabiliyorsunuz.

 St.Petersburg da Rusya’nın en az Moskova kadar ünlü ve modern olan şehri. Adalar üzerine kurulmuş bu şehir Kuzey’in Venedik’i olarak da biliniyor. Şehirdeki 400 köprü gemi geçişleri için belli saatlerde açılıp kapanıyor. Tamamı ışıklandırılmış bu köprülerin açılışlarını göz kamaştırıcı bir tören havasında gerçekleşiyor. Şehrin kalbi olarak adlandırılan tiyatroların, mağazaların kafe ve restoranların bulunduğu Nevsky Caddesi Türk turistlere İstiklal Caddesi’ni anımsatıyor. Sokaklarındaki her bina bir tarihi eseri anımsatan St. Petersburg’da her mevsim ayrı güzel tabi ki. Fakat güneşin hiç batmadığı meşhur Beyaz Geceleri yaşamak için bu kente yaz başlarında gelmek gerekiyor. Kutlamaların, defilelerin, konserlerin düzenlendiği bu dönem şehrin en hareketli dönemi. Turistik açıdan da olumlu etkilenen şehirde bu dönemde otellerde yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.

Ülkenin genelinde görülen çeşitli kültürlerin, bazen imparatorlukların bazen köy yaşamının etkisi ülke mutfağında da karşımıza çıkıyor. Ülkenin kendine özgü birçok yemek alışkanlığı bulmak mümkün. Rusya denilince akla ilk gelen havyar oluyor. Rusya dünyanın en tanınmış havyar pazarına sahip. Yörenin bir başka dünyaca ünlü lezzeti Borsc çorbasını dünyanın başka bir yerinde Rusya’daki lezzetiyle bulmanızsa imkansız. Tüm çeşitliliğine rağmen Rus mutfağındaki neredeyse her yemekte karşımıza çıkabilecek aromatik otlar ve baharatlar var. Bu baharatlar Rusya’daki hemen hemen her bölgede yetişebildiği için bu kadar meşhur olduğuna inanılıyor. Rusya mutfakta da ihtişamın adresi tabi ki. Ülke mutfağı sadece zenginliği ile değil çarlık dönemlerinden kalma ihtişamlı yemek sunumu, aksesuarları ve sofra atmosferiyle  de seçkin bir hava kazanıyor.

St.Petersburg’u ziyaret edip, meşhur Beyaz Gecelere şahit olmak, ihtişamlı Rus sofralarında akşam yemekleri yemek için elinizi çabuk tutun!

Tüm St. Petersburg turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73