28.11.2016 Pazartesi |

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Sri Lanka turumuzda ilk durağımız ülkenin başkenti Kolombo. Kolombo’da gezilecek yerler arasında Beira gölü, Galle Face, Viharamahadevi park, Kolombo Ulusal müzesi, doğa tarihi müzesi, Kolombo Fort ve alışveriş için Pettah bölgesi liste başındadır.

Sri Lanka turumuzda 2.durağımız büyük bir antik kaya merkezi olan Sigiriya’dır. M.Ö.477 senesinde kurulduğu bilinen şehir bünyesinde çok fazla antik freski bulunduran geniş bir kayalık bölge üzerine inşaa edilmiştir. Dünya Mirasları listesinde yerini alan Sigiriya aynı zamanda çok önemli Budizm merkezidir. Bu Budizm yapıtlarının en önemlilerinden biriside M.Ö.477-495 seneleri arasında inşaa edilen Mahavamsa’dır.

Sri Lanka turumuzda 3.durağımız 4.ve 11.yy da Sinhalaların başkentliğini yapmış arkeolojik kalıntıları ile Dünya mirasları listesinde yerini almış Anuradhapurna’dayız. Gezi sırasında görülecek yerler arasında Isurumuniya tapınağı, Ruvanvelisaya Dagoba, Abhayagiri Manastırı, Pokunas adını verdikleri su tankları, kutsal ağaç Sri Maha Bodhi bulunmaktadır.

Sri Lanka turumuzda en büyük ve en iyi korunmuş tapınak kompleksini bünyesinde bulunduran hareketli gece hayatıyla Dambulla’dayız. Görülecek yerler arasında ünlü Rangiri Dambulla Uluslararası Stadyumu, Güney Asya’nın en büyük kuvars dağı, Dambulla’nın en son arkeolojik alanı mağara tapınaklarının yakınındaki Ibbankatuwa prehistorik sit mezar alanı, Royal Rock Temple, Golden Temple sayılabilir.

Sri Lanka turunda ülkenin tepe bölgelerinde bulunan tarihsel ve kırsal yaşamın en önemli temsilcisi Matale’deyiz.  Çok sayıda mağara bulunan şehirde çay, baharat ve çeşitli sebze ekimleri ile tarımsal alanlarıda oldukça fazladır. Şehirde gezilecek yerler arasında Aluvihare Tapınağı, Rangiri Dambulu Tapınağı, Kawatayamuna Tapınağı sayılabilir.

Turumuzda Sri Lanka’nın eski başkenti ve Budist dünyasında büyük önem taşıyan Budha Tooth Relic Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kandy’deyiz. Kentte gezilecek ve görülecek yerler arasında en başta Budha Tooth Relic Tapınağı gelmektedir, devamında ise The Pinnawala Elephant Orphanage ( fil yetimhanesi), The Tea Museum, Bahirawakanda ve Udawattakele Royal Forest Sanctuary tapınakları, Royal Botanical garden, Arthur’s seat gözlem noktası, Imperial War Cemetery, Digana ormanı , Horton Ulusal parkı , Kandy gölü, Embekke + Gadaladeniya ve Lankatilaka tapınakları gelmektedir.

Turumuzda Sri Lanka’nın en yüksek dağında bulunan en önemli çay üretim merkezi Victoria tarzı evleriyle, Golf sahaları ile, şelaleleri ile , hareketli gece hayatıyla Nuwara Eliya’dayız. Şehirde gezilecek yerler sırası ile Seetha Amman Tapınağı, Pedro Tea Factory, çay tarlaları, Rambuta şelaleleri, Hakgela bahçeleri, Victoria parkı’dır.

Sri Lanka turumuzda yerel dilde “ Yelkenlerin indirildiği yer “ anlamını taşıyan ekonomisi balıkçılığa dayalı Beruwala’dayız. Gezilecek yerler arasında ilk Müslüman yerleşim alanı olduğundan en eski camiisi Msjid-ul-Abbar, ilk ve en eski kız okulu, Budist ve Hindu tapınakları sayılabilir.

Turumuzda Sri Lanka’nın en eski 2.tarihi krallığı Polonnaruwa’dayız. Polonnawura günümüzde ülkenin en önemli planlanmış tarihi kalıntı anıtıdır.

Dolu dolu program sonrası Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka’nın palmiye ağaçları ve altın sarısı kumsalları ile plajlarından herhangi birisinde dinlenmenizi öneriyoruz . Ekonomisi balıkçılık ve tarçın üretimine dayanan Negombo, Galle’deki Unawatuna , Bentota , Hikkaduwa plajları, Koggala plajları, Mirissa plajları, Nilaveli plajları, Tangalle plajları ve Trincomalee plajları bunlardan sadece bir kaçıdır.  
Sri Lanka Turları için tıklayınız
 @egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73