10.10.2016 Pazartesi |

Şövalyeler Adası Malta

Afrika ve Avrupa’nın tam ortasında St.John Şövalyeleri ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Malta’dayız.

Malta turunda Malta’da gezilecek yerlerin en başında dar sokakları ve sarı tonlarındaki binaları ile en  iyi korunmuş Ortaçağ şehri olan Mdina ( Sessiz Şehir ) gelir.

Malta turunda Malta’nın başkenti Valetta tarih kokan köşeleri, daracık sokakları ve birbirine benzeyen cumbalı evleri ile görülmesi gereken en önemli turistik şehridir. Haftasonları şehrin her noktasında müzik vardır.

Malta turunda görülecek yerler arasında  Valetta’da Büyük Üstatlar Sarayı, St.John Katedrali, Valetta’nın tam karşısında kurulmuş en eski şehirleri Birgu ( Vittoriosa) – Isla - Bormla  yani 3 Şehir, adanın güneyindeki balıkçı kasabası Marsaxlokk, doğa harikası Blue Grotto, tarihi M.Ö 3000 li yıllara dayanan Mısır Piramitlerinden de eski Hypogeum, M.Ö.3100 yıllarına dayanan Tarxien Tapınakları vardır.Malta turunda Valetta gece hayatı şehirdeki birçok bar, lounge, şarap evi, gece kulübü ve caz kulüpleri ile çok renkli ve hareketlidir.Gece hayatının kalbi Strait, South, Dragonara, Wilga, St.Georges ve St Rita caddelerinde çevresinde atar.

Malta turunda Malta Devleti’nin 2.büyük adası Gozo’yu da görmeden dönmeyin lütfen.Adaya tekne turu ile gidildiği gibi daha hızlı ulaşım yolu olan otobüsle Malta’nın kuzeyindeki Cirkewwa limanından kalkan feribottur.Feribot 20 dakikalık seyahat sonrası Gozo’da Mgarr’a ulaşıyor. Gozo adasının gezilecek yerleri arasında merkezi Victoria ( Raba, adanın batısında uç noktasındaki doğal harikası Azure Window vardır.

Malta turunda Malta Devleti’nin 3. adası Comino’da gezi sırasında görülecek yerler arasındadır. Comino çok küçük bir ada olduğundan görülecek tek yer vardır ve o da Blue Lagoon’dur.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Malta’da havalar kış aylarında ılık ve yağışlı, yaz aylarında ise sıcak ve kuraktır.

Malta para birimi olarak ülkede EUR kullanılmaktadır.

Malta mutfağının temeli Akdeniz mutfağıdır ancak komşuları Kuzey Afrika, İtalya ve Sicilya mutfaklarından da izler taşır. Malta mutfağına ait özel lezzetler ise bölgede popüler olan bir balık çeşidi lampuki, aljotta ( balık çorbası), timpana (bolonez soslu fırında makarna) ,fenkata ( tavşan eti yahnisi), bragoli ( biftek dolması), kabak dolması, bölgeye özgü atıştırmalık bigilla, yine bölgeye has börek pastizzi ve Akdeniz pizzası ftira liste başında gelmektedir. Malta’ya özgü şarap ve biralar dünya çapında ünlüdür.Yerel şaraplar olarak liste başında Lachryma Vitis ve La Valette gelir.Biralardan ise  Cisk lager, Hop Leaf Ale ve Blue Label Ale en bilinenleridir.

Malta turunda alışveriş için Valetta’da Republic ve Merchants caddelerindeki hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize bölgeye özel cam biblo, renkli çömlek, deri tekstil ürünleri, dantel kumaşlar, yerel üretim şaraplar, hasır eşyalar, minik şövalye heykelleri alınabilir.

Malta Turları için Seyahat Danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73