21.12.2012 Cuma |

Singapur'un Tarihi

Kayıtların gösterdiği kadarıyla Singapur hakkında bilinen en eski tanım bir Çin yazısında "Pu-luo-chung" (yarım adanın sonundaki ada) olarak bahsedildiği 3. yüzyıla dayanıyor. Kendisine daha yeni bir isim olan "Temasek" (Deniz Kasabası) adının verildiği 14. yüzyıla kadar ise küçük adamızın eski tarihine ilişkin çok az şey yazılmıştır.

Temasek adı, Malay Yarımadasının ucundaki deniz yollarının kesiştiği bir noktada bulunan ada için uygun bir tanımdır. Aslında, bugün bile, Singapur dünyanın en işlek deniz limanlarından biri konumundadır.

Adayı ziyaret eden bir prensin, muhtemelen kaplan olan bir şeyi aslana benzetmesiyle adaya "Singa Pura" ya da "Aslan Şehri" adının verilmesi ancak 14. yüzyılın ilerleyen zamanlarına rastlar.

Singapur'un tarihinin bir sonraki önemli bölümü ancak 18. yüzyılda gerçekleşebilmiş -bu kez adaya İngiliz sömürge güçlerinin ayak basmasıyla yepyeni bir döneme girmiş. İngilizler, büyüyen imparatorluklarının filosunu onarmak, beslemek ve korumak için stratejik bir yan yol durağı"na ihtiyaç duymuşlardır.

Bu, (ünlü Raffles oteline adını veren) Sir Stamford Raffles'in Singapur'u bir ticaret istasyonu haline getirmesi bu politik alt yapısıyla pek örtüşmüyordu. Ancak uyguladığı vergiden muaf ticaret politikası, Asya'nın her yerinden ve hatta Birleşik Devletler ve Orta Doğu gibi uzak ülkelerden tüccarların adaya akın etmesini sağlamıştır.
1824'e yani modern Singapur'un kurulmasından yalnızca beş yıl sonrasına kadar, nüfus 150'den 10.000'e ulaşmıştır. Singapur turları, Singapur gece hayatı, Singapur hava durumu ve Singapur Balayı bilgileri için bizi aramanızı tavsiye ederiz.  Tüm Singapur turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73