16.09.2013 Pazartesi |

Seyahate Çıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Gideceğiniz yerin coğrafi özellikleri, hava durumu, ne süre kalacağınız, nerede kalacağınız çok önemli.. Neden mi önemli? Karşılaşabileceğiniz sorunlar ile ilgili gerekli önlemleri öncesinde alırsanız tedirgin olmanız için hiçbir sebep kalmaz..
 

Seyahate Gitmeden Önce ve Seyahat Sırasında Neler yapmalı?

-Her şeyin başı sağlık diyerek önce sağlıkla ilgili uyarılarımızı yapmak istiyoruz. Gitmeden önce, hekiminizi arayıp, gideceğiniz yer ile ilgili herhangi bir önlem (aşı, ilaç vb.) almanız gerekli mi bunu kontrol etmelisiniz. Bunu seyahat acentanıza da sorabilirsiniz, ancak bununla yetinmeyip profesyonellerden de destek almak önemlidir.

-Kendinize ufak bir “ilk yardım çantası” hazırlamanızı öneririz. İçerisine; yara bandı, antiseptik yara temizleyici, sinek kovucu, burun açıcı, ağrı kesici, ateş düşürücü ve kullandığınız özel ilaçlar (reçeteleri ile) var ise onları almanızı öneririz.

-Yurtiçi seyahati planlıyorsanız; kimliğinizi şimdiden cüzdanınıza yerleştirmenizde fayda var. Nüfus cüzdanınız olmadan şehirler arası uçuş yapmanız mümkün değildir.

-Yurtdışı seyahati planlıyorsanız; pasaportunuzun yeterli süresi olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Vizesiz bir ülkeye bile gidiyor olsanız bile, pasaport sürenizin  seyahat edeceğiniz tarih itibari ile, minumum 6 ay geçerliliği olması şartı vardır. Eğer vize gerektiren bir ülkeye gidiyorsanız ve daha önceden alınmış bir vizeniz var ise, vizenizi tarayıp seyahat acentanıza kontrol için göndermenizi öneririz. Özellikle schengen vizelerinin çok girişli olup olmadığını, kalış süresini, hangi ülkeden alındığını güvenli bir birimin kontrol etmesi, seyahat öncesi yaşayabileceğiniz olası bir aksiliği önceden engeller.. Eğer vizeniz yok ise, rezervasyonunuzu takip eden seyahat acentasından aldırabilmeniz mümkündür.

-Seyahate çıkmadan bir hafta öncesinde, uçak biletlerinizi, pasaportlarınızı, konaklayacağınız otelleri kontrol etmeniz çok önemli. Size gönderilen uçak biletlerindeki saatler, tarihler doğru mu? Eğer birden fazla insan ile beraber seyahat ediyorsanız, hepinizin uçuş detayları aynı mı vs..Yine olası bir aksiliğe karşı önlem almanız için faydalı olacaktır.

 

Tüm Güney Amerika turlarını listele >   Tüm Afrika turlarını listele >

 -Eğer tur lideri olmadan bireysel olarak seyahat ediyorsanız, acentaya 7/24 ulaşabileceğiniz acil durum telefon numaralarını telefonunuza kayıt etmeniz önemlidir.

-Tıpkı bir ilk yardım çantası gibi, içerisinde seyahat dökümanlarınızı koyacağınız bir dosya hazırlamanızı öneririz. İçerisine, yukarıda bahsettiğimiz dökümanların yanısıra seyahat sigortanız, pasaportunuzun bir fotokopisi gibi evrakları koyabilirsiniz, hepsinin elinizin altında olması önemlidir.

-Bavulunuzu hazırlarken, bagaj ağırlığının ve boyutlarının hava yolunun bildirdiği ölçülerde olmasına özen gösterin. İçeriğinde ise, gideceğiniz şehrin hava durumu ve çevresel koşullarını göz önünde bulundurarak hazırlamanızda fayda var. Bu konuda, öncelikle acentanızdan, tur liderinizden ve internetten bilgi sahibi olabilirsiniz.

-Tatilinizin başlayacağı gün gelip çattığında yurt içi yada yurt dışı seyahati fark etmeksizin havaalanında 2-2,5 saat öncesinde olmaya özen gösterin. Havaalanına girişte güvenlik bölümlerinde vakit kaybedeceğinizi göz önünde bulundurun.

-İlgili kontuarda bilet ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra size verilen uçuş evraklarını bulunduğunuz şehre ulaşıp, bagajınızı geri alana kadar asla kaybetmeyin.

-Otelinize yerleştikten sonra pasaportunuzun orjinalini, cüzdanınızdaki fazla kredi kartı ve paraları otelinizin güvenlik kasasına koymanızı öneririz.

Tüm Uzakdoğu turlarını listele >  Tüm Hint Okyanusu turlarını listele > Tüm Avrupa turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73