27.09.2016 Salı |

Sanat, Tarih, Aşk ve Moda, hepsi İtalya'da!

Roma İmparatorluğu gibi birçok önemli imparatorluğa yüzyıllar boyunca evsahipliği yapan İtalya’da sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi ile görülmesi gereken yerler saymakla bitmez.

İtalya turu denince akla ilk gelen Avrupa medeniyetlerine şekil veren 23 asırlık tarihe tanıklık etmiş imparatorluk şehri Roma’dır. İtalya’nın en önemli şehri olan Roma kent sınırları içinde Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız kent Vatikan’da yer alır. İtalya turunda Roma’da gezilecek yerlerin liste başında şehrin sembolü haline gelen ve Roma İmparatorluğu boyunca gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapmış antik tiyatro Kolezyum ( Colosseum), imparatorluk zamanında şehrin tören merkezi olan Roma Forumu, Aşk Çeşmesi, sokak sanatçılarıyla meşhur İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Melekler Şatosu, Navona meydanı ,Piazza Pietra , Pantheon ,Piazza Popolo gelmektedir.

İtalya gezilecek yerler listemizin en önemli ticaret ve sanat merkezi şehirlerinden biride Rönesansın başkenti Arno nehri çevresinde kurulu Floransa’dır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği şehirde görülecek yerler arasında Santa Maria del Fiore katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Michalengelo’nun Davut heykelinin bulunduğu Senyörler meydanı, antika ve kuyumcu dükkanları ile ün kazanmış Ponte Vecchio ( Eski köprü) başta gelmektedir.

İtalya turunda görmeden dönülmemesi gereken önemli şehirlerden birisi ise dünyada benzeri olmayan 118 ada üzerine kurulu ve birbirine kanallar ile bağlı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar sanatın ve ticaretin merkezi olan Venedik’tir. Venedik’te görülecek yerlerin başında Büyük Kanal, dünya ticaretinde söz sahibi olmuş San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı ve 15 yy sonunda inşa edilen Saat kulesi , Rialto Köprüsü, Accademia Galerisi gelir.

Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden ticaret, kültür,sanat ve moda merkezi ve mutfağı ile öne çıkan  Milano’da İtalya turunda görülmesi gereken şehirler arasında liste başındadır. Milano gezisinde görülecek yerler arasında Piazza del Duomo, Duomo Katedrali, Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele, Museo Teatrale alla Scala ve Via Montenapoleone dir.

Tarihi bir liman kenti olan 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak adını duyuran  Kristof Kolomb’un doğumyeri sahip olduğu sanat, müzik, gastronomi, mimari ve kültürel özelliklerinden dolayı İtalya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken şehirlerden bir diğeri ise Cenova’dır. Cenova’da gezilecek yerler arasında Piazza San Matteo, San Matteo Kilisesi, Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario di Genova, Via XX Settembre, Porto Antico, Palazzo Bianco, Palazzo Rosso sayılabilir.

Orta Çağ mimarisinin birçok örneklerini içinde barındıran Avrupa’nın en eski Üniversitesinin bulunduğu Kızıl Şehir olarakta anılan Bologna’da İtalya turunda görülmeye değer bir kenttir. Şehirde gezilecek yerler arasında San Domeniko ve San Petronio Bazilikaları , Piazza Maggiore, Palazzo Comunale, Eğik Kule , Neptün Çeşmesi, Lamborghini ve Arkeoloji müzeleri, Via Rizzoli, Tombe dei Glossatori sayılabilir.

İtalya Turları için tıklayınız

http://www.egzotiktatil.com/italya-Turlari

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73