16.10.2012 Salı |

Roma Şehri İçinde Bağımsız Bir Devlet: Vatikan

İtalya'nın başkenti Roma sınırşarı içerisinde Bağımısız bir devlet olarak yeralan Vatikan, 1929 yılında İtalya ve Papalık arasında imzalanan bir anlaşma ile kurulmuş oldu.

1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Vatikan Roma şehrinin tam ortasında ve etrafı duvarlarla çevrili bir şekildedir. Aynı zamanda tüm Katoliklerin de lideri olan Papa, Vatikan'ın devlet başkanıdır. Katolikliğin merkezi olması dolayısıyla uluslararsı arenada söz sahibi olan Vatikanın girişinde San Pietro Meydanı bulunmaktadır. Sütunlarla çevrili bu meydan 1656 - 1667 yılları arasında Gian Lorenzo Bernini tarafından düzenlenmiştir. Aynı meydanda her yıl milyonlarca hacının akınına uğrayan ve kubbesinde Michelangelo'nun imzasını taşıyan San Pietro Katedrali de bulunmaktadır. Ktedraldeki en ilgi çeken eserlerden biri de Michelangelo'nun ölü İsa'yı kucakladığı anı tasvir ettiği Merhamet Heykeli'dir.

Palazzo di Giustizia (Adalet Sarayı), Santo Spirito Hastanesi, Santa Maria in Traspontina Karmelit Kilisesi gibi bir çok kutsal ve tarihi mekanı sınırları içerisinde bulunduran Vatikan, Roma Turuna katılan misafirlerimiz tarafından ziyaret edilebilir. Klasik ve Rönesans dönemlerini en ilgi çekici kolaksiyonlarını barındıran birçok Müze Vatikanda bulunmaktadır. Musa ve İsa'nın hayatından sahnelerini, Botticelli, Signorelli, Perugino gibi sanatçıların yan duvarlarına işledikleri ana Şapelin adı Sistina Şapelidir. Şapelin en önemli ve tanınmasını sağlayan eseri Michelangelo'nun baş yapıtlarından sayılan İsa'nın gazabına uğrayan ruhları betimlediği "Son Yargı" adını taşıyan freskdir.

Tüm Roma turlarını listele >
Vatikan Hakkında Kısa Kısa...
Vatikan Devleti ne zaman kurulmuştur? Vatikan 11 Şubat 1929'da İtalya ve Papalık arasında imzalanan anlaşma ile kurulmuştur.
Vatikan Nerededir? Vatikan Devleti, İtalyanın başkenti olan Roma şehrinin sınırları içerisindedir.
Vatikan Vize istiyor mu? Vatikan'a gidebilmek için Roma'ya giderken almanız gereken shengen vizesi yeterlidir.
Vatikan'da görülmesi gerken yerler nerelerdir? Vatikan'da San Pietro Meydanı, Palazzo di Giustizia (Adalet Sarayı), Santo Spirito Hastanesi, Santa Maria in Traspontina Karmelit Kilisesi ve Sistina Şapeli görülmesi gereken yerler arasındadır.

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73