18.12.2015 Cuma |

Prag’ın Küçük Kardeşi Cesky Kurumlov

Orta Avrupa turlarımıza katıldınız, Yol güzergahı sırasında Prag’a gitmeden önce masalsı bir şehir görmeye ne dersiniz?O halde Chesky Kurumlov turumuza katılmayı unutmayın.
 

Bu yazımızda size Cesky Kurumlow’dan bahsedeceğiz. 14. yüzyıldan kalma bakir bir şehir, 1992’de Çek Cumhuriyeti’nin Unesco Dünya Miras Listesine girmiş ilk şehri. 1302-1602 yılları arası Rosenberg Ailesinin, 1719- 1945  yılları arasında ise Schwarzenberg Ailesinin yönetiminde olan şehirde Gotik, Rönesans ve Barok sitilde mimari yapılar hakimdir. Şehir neredeyse hiç bozulmamış, bombalanmamış ve savaşlardan etkilenmemiştir. Fakat sadece Sovyet döneminde şehre bakım yapılmamıştır, 1989’da restore edilmiştir.

Cesky Kurumlov Kalesi, şehre kuş bakışı bakabileceğiniz en iyi yer, kaleye çıktıktan sonra şehre giden yolda birbirinden harika freskler göreceksiniz. Fresklerden 3 tanesinin konusu Osmanlı’ya dayanmakta. Osmanlı savaşa giderken paralı askerler de tutardı ve Tatar askerleri bunlardandı. Fresklerde bir Tatar askerinin başı kesiliyor ve bir kunduz onun gözünü çıkarıyor. Osmanlı İmparatorluğuna itafen yapılmış bu freskleri de orada görebileceksiniz. Buarada Kunduz ve gül buradaki ailenin işaretidir.

Kaleden aşağı inerken fotoğraflayacağınız birçok manzara olacak çünkü aynı zamanda şehrin ortasından Tuna’nın bir kolu olan Vltava nehri akmakta. Cesky Kurumlov’da hava durumu ne olursa olsun inanın bu nehrin manzarasında görecekleriniz her daim ayrı güzelliklerde olacak. Kışın nehrin sesi ve yazında nehirde ki festivaller ve rafting yapanlar nehrin etrafını bambaşka bir atmosfere bürüyorlar. Şehir zaten çok büyük değil bu sebeple size tavsiyemiz her ara sokağa girmeniz. Meydandan kaleye çıkarken sol taraftaki hediyelik eşya satan Bulgaristanlı satıcının az Türkçesi ile muhabbet etmeden dönmeyin, size merhaba komşu derse şaşırmayın :)

 Prag Turlarımızı İncelemek için Tıklayınız.
    @egzotiktatil
  

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73