13.02.2017 Pazartesi |

Polonya Hakkında Kısa Bilgi

Eğlence düşkünlerine farklı bir rota : Polonya... Bir Orta Avrupa ülkesidir Polonya.Polonya halkı düzenli ve çalışkan olduğu kadar eğlenceye de düşkündür.Haftasonları club ve publar dolup taşarken sokakları cıvıl cıvıl ve hayat doludur.Ülkeleri ve kültürlerini tanıtmayı seven Polonya halkı son derece cana yakındır.
 

Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Polonya dili Lehçe’dir ancak genç nüfus İngilizce konuşmaktadır. Polonya dini : Halkın %90 ı katoliktir.
Polonya iklimi : Yazları sıcak ve yağmurludur. Kış ayları ise soğuk ve uzun geçer.
Polonya mutfağı Alman, Macar, Litvanya ve Rus mutfaklarının etkisinde kalmıştır. Özellikle ördek ve domuz ağırlıklı av etleri , kümes hayvanları, deniz ürünleri ve tahılların yanısıra lahana, patates, pırasa, pancar gibi sebzeler de mutfaklarında önemli bir yere sahiptir.
Polonya’da çıkarılan kehribar taşından yapılmış takılar Polonya’dan alınacak hediyelikler listesinin en başındadır. Bölge seramikleri ile de çok ünlüdür ve buraya ait yemek takımı, fırın kabı gibi mutfak eşyaları da sevdiklerinize getirebileceğiniz hediyeler arasındadır.
Polonya turları gezilecek yerler arasında başkent Varşova vardır. Varşova’da görülecek yerler arasında Stare Miastro (eski şehir) , Kültür ve Bilim Sarayı, Kraliyet Kalesi ve Yolu, Chopin Müzesi, Lazienke Parkı, Wilanow Sarayı, Ulusal Stadyum, St.John Katedrali , eski ve yeni şehri birbirine bağlayan Batbican kapısı sayılabilir.
Polonya turunun görülecek şehirleri arasında ülkenin önemli bir kültür ve ekonomi merkezi olan Poznan gelmektedir. Poznan’da gezilecek yerler arasında Katedral adası-Ostrow Tumski, Poznan Katedrali, Poznan Belediye binası, Emperyal kale, Palm house, Parish kilisesi, Poznan hayvanat bahçesi, Arkeoloji müzesi sayılabilir.
Polonya turunda sizi hiç yalnız hissettirmeyecek cıvıl cıvıl bir kent olan Krakow’dayız. Krakow şehir turunda görülecek yerlerin başında en eski ve önemli meydanı olan Rynek Glowny gelmektedir. Meydandaki St.Mary kilisesi, Kapalı çarşısı Skiennice, sokak sanat eserleri, tarihi yapılar, Rynek Belediye kulesinin yanısıra Meryem Ana Kilisesi, Aziz Florian kapısı, 2.Dünya Savaşı’nda Yahudi hayatlarını kurtaran Oscar Schinler’in fabrikası, Wawel tepesi, Wawel katedrali ve müzesi, Ejderha mağarası, Czartoryski müzesi, Wielopolski Sarayı, Aziz Adalbert kilisesi , Kazimierz (Yahudi mahallesi) gezilecek yerler arasındadır.
Polonya turunda görülmesi gereken bir diğer şehir ise Wroclaw’dır. Şehir gezisinde Stare Miastro ( eski şehir) ‘da yeralan Ratusz gotik yapısıyla şehrin sembolü haline gelmiş belediye binası, Hanzel ve Gratel evleri, Kraliyet sarayı, eski ve yeni şehri birbirine bağlayan Tumski köprüsü , Kum adası, Kum adasındaki Wroclaw Üniversite kütüphanesi ve St.mary kilisesi görülecek yerler arasındadır.Polonya Turları için Tıklayın
@egzotiktatil
 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73