15.10.2012 Pazartesi |

Petersburg Turları ile Müze Kentin Keşfi

Petersburg turunda şehrin en özel yerleri olarak, Donanma Sarayı, Aniçkov Köprüsü, Saray Meydanı, Kazan Katedrali ve rus edebiyatında sıkça kendine yer bulan Nevski Caddesi görülebilecektir.

Avrupa'nın en önemli şehirlerinden olan ve 1703 yılında Çar Birinci Petro emriyle kurulan Petersburg aynı zamanda adını da Çar'dan almaktadır. 1918 yılında yaşanan Devrim sonrası başkentin Moskova'ya taşınmasına kadar geçen sürede şehrin dört bir yanı Müzeler, Kütüphaneler ve sanat eserleriyle donatılmıştır. Petersburg şehri Çarlığın gücünü göstermesi için olabildiğince görkemli bir eser olarak tasarlanmıştır.
Günümüzde yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Petersburg şehri Rusyanın en önemli ikinci şehri konumundaki bir metropoldür. Şehir önemli bir liman, canlı bir ticaret ve kültür merkezi olma özelliğini günümüzde de korumaktadır. Çar Birinci Petro, Petersburg'u bu denli görkemli tasarlamasındaki en önemli amacın Avrupa Şehirleriyle yarışmak olduğu biliniyor. Neva nehrinin ağzına kurulan Petersburg sellerden korunmak amacıyla yapılan kanallar ve o kanalların üzerinden geçen köprülerle süslenmiştir. Petersburg turunda şehrin en özel yerleri olarak, Donanma Sarayı, Aniçkov Köprüsü, Saray Meydanı, Kazan Katedrali ve rus edebiyatında sıkça kendine yer bulan Nevski Caddesi görülebilecektir. 100kg saf altın kubbesiyle dikkat çeken bir diğer eser ise Aziz İsak Katedrali'dir. Dünyanın en büyük müze ve sanat galerilerinden biri olan Hermitaj Petersburg'da bulunmaktadır. Dünyanın en önemli eserlerinin sergilendiği ve binlerce odaya sahip bu eşsiz müze, toplam beş binaya yayılıyor. 12. ve 16. yüzyıldan kalma eserlerin sergilendiği Rusya Müzesi yine Petersburg şehrinin önemli ve görülmesi gereken yerlerinden biri. Bu eşsiz şehir 1924 yılında Leningrad adnın alsa da 1991 yılınan itibaren eski adı olan Petersburg adıyla anılmaya devam etmektedir.

Tüm St. Petersburg turlarını listele >
Petersburg Hakkında Kısa Kısa...
Petersburg ne zaman kurulmuştur? Petersburg Çar Birinci Petro tarafından 1703 yılında kurulmuştur.
Petersburg'un diğer adı nedir? Şehir 1924 yılında Leningrad adını almış olsa da 1991 yılında eski adını geri almıştır.
Petersburg'da gezilecek yerler nerelerdir? Donanma Sarayı, Aniçkov Köprüsü, Saray Meydanı, Kazan Katedrali ve Nevski Caddesi...
Petersburg Nerededir? Petersburg başkent Moskovanın Kuzey batısında kalan Rusyanın en büyük ikinci şehridir.

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73