06.09.2012 Perşembe |

Paris'in Dünya Sanat Tarihindeki Yeri Nedir ?

Manş Denizi'ne dökülen Seine Irmağı, Paris'i ikiye bölmektedir.Nehrin iki kıyısı da kentin tarihine tamamen tanıklık etmiştir.

Manş Denizi'ne dökülen Seine Irmağı, Paris'i ikiye bölmektedir.Nehrin iki kıyısı da kentin tarihine tamamen tanıklık etmiştir.Aynı zamanda dünya sanat tarihinin başyapıtlarına da ev sahipliği yapan Seine Irmağı, tüm bu değerleriyle UNESCO tarafından 1991'de Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır.

Yılda ortalama 27 milyon kişinin ziyaret ettiği Paris'te 134 müze,374 sinema salonu ve 143 tiyatro bulunmaktadır. Ayrıca kentte bir yılda ortalama 730 film çekilmektedir.Seine Irmağı' nın sağ yakasında, kente hakim bir noktada Chaillot Sarayı ve onun da hemen yamacında Trocadero Bahçeleri bulunmaktadır.Iena Köprüsü'nün karşısında da Eiffel Kulesi yükselmektedir.

Paris'in simgesi olan 324 metrelik bu kule Gusteva Eiffel tarafından 1889'da inşa edilmiştir. Seine Nehri üzerindeki küçük bir ada olan Cite'nin batısında ise ünlü Louvre Müzesi bulunmaktadır.Gotik Katedral Notre Dame,Cite'nin üstünde 1163'te inşa edilmiştir. Seine üzerinde bulunan  37 köprüden en eskisi olan Pont Neuf köprüsü, Cite'nin ucundan geçerek iki yakayı birbirine bağlamaktadır.Yine sağ yakada Marie Köprüsü'ni izleyen yol ise ünlü Bstille Meydanı'na uzanmaktadır.

Paris, Kraliyet Sarayı,Zafer Takkı,Madeleine Kilisesi,Belediye Binası gibi tarihte birçok önemli olaya tanıklık eden eserleri içinde bulunduran bir yerdir.Haussman ise, 19.yüzyılda iki yanında ağaçlar sıralanan geniş bulvarlar açarak, kente damgasını vurmuştur.Kent,mimari eserlerinin yanı sıra edebiyat ve resim sanatı açısından da tarihte önemli bir yere sahiptir.  Tüm Paris turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73