04.09.2012 Salı |

Özgürlük Heykeli Hikayesi

Mimar Morris Hunt'ın tasarladığı kaideye yerleştirilen Özgürlük Heykeli ile ilgili açılış 1886 yılında yapılmıştır. 1924 yılında Ulusal Anıt olarak ilan edilen Özgürlük Heykeli 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alındı.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ NEREDE?
Amerikadaki Özgürlük Heykeli New York'ta bulunan Liberty (Özgürlük) Adası'ndadır. Dev heykel ABD ile Fransa halklarının dostluğunun simgesidir. Uzun yıllar Yenidünya'ya gelen göçmenler ilk onunla karşılaşmıştır. Heykelin alt kısmında bu yıllara ait anıları canlı tutmak için Göç Müzesi bulunmaktadır. Özgürlük Heykelinin yüksekliği 92 metredir. Özgürlük Heykeli sağ elinde meşale tutarken diğer elinde Amerika Bağımsızlık Bildirgesinin tarihinin (4 Temmuz 1776) bulunduğu bir levha taşımaktadır.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ KİM TARAFINDAN YAPILMIŞTIR?
Bu dev heykel Frederic Auguste Bartholdi isimli bir Fransız sanatçı tarafından yapılmıştır. Amerikada yaşanan iç savaşın ardından tarihçi De Laboulaye tarafından fikri oratay atılan heykel için 1875 yılında Fransada çalışmalara başlanmıştır. Yaklaşık on yıl süren çalışmaların ardından 46 metre ve 225 tonluk bu heykel 1885 yılında parçalara ayrılarak yüklendiği gemilerle New York'a getirilmiştir.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ TARİHÇESİ?
Mimar Morris Hunt'ın tasarladığı kaideye yerleştirilen Özgürlük Heykeli ile ilgili açılış 1886 yılında yapılmıştır. 1924 yılında Ulusal Anıt olarak ilan edilen Özgürlük Heykeli 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. Özgürlük heykeli 100. yıl kutlamalarından önce yine Amerikalı ve Fransız işçiler tarafından bir onarım görmüştür. Özgürlük Heykeli günümüzde de Amerikanın en önemli turistik alanlarından biri olmayı sürdürmektedir. Heykelin taç kısmından görülebilen New York ve Atlas Okyanusu Manzarası ile Amerika Seyahati için simge noktasıdır. Amerikaya yapılacak turlarda görülmesi gereken yerlerin başında olan Özgürlük Heykeli aynı zamanda bölgeye yapılacak Gemi turları ile de ziyaretçi çekmeyi sürdürüyor.  Tüm Amerika turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73