08.03.2017 Çarşamba |

Mavi Göklerin Ülkesi : Moğolistan

1206 yılında Cengiz Han tarafından Moğol İmparotorluğu olarak kurulan, 2. Dünya savaşı sonrası Moğolistan Halk Cumhuriyeti olan dünyanın en büyük ülkelerinden biridir Moğolistan.

Ülkenin başkenti Ulanbatur’dur.

Moğolistan dili : Moğolcadır.Ülkenin batısında Kazakça konuşulduğu gibi halkın büyük bir bölümü Rusça da bilmektedir.

Moğolistan dini : Halkın % 97 si Tibet Budizmine mensuptur.

Moğolistan iklimi : Kuru iklimi olan ülkede yaz ayları uzun ve güneşlidir.Bunun yanı sıra kışları da oldukça soğuk geçer.

Moğolistan’da dini ritüeller ve kurallar büyük önem taşımaktadır, bu yüzden ülkedeyken ilk dikkat edilmesi gereken şey Moğolların inançlarına saygılı olmak ve kurallarına sadık kalmak olacaktır.Hediye veya ikram edilen bir şeyi geri çevirmek Moğolistan’da çok kaba bir hareket olarak karşılanmaktadır.

Moğol mutfağı : Et temel besin kaynağıdır.Geleneksel yemekleri haşlanmış koyun etidir.En bilineni ve yaygın olanı koyun eti-patates ve soğanı düşük ateşte pişirdikleri yaz yemeği horhog’dur. Diğer geleneksel yemeği ise mantyı andıran buuz’dur.Geleneksel içecekleri Moğolistan votkası’dır.Bölge has bir diğer içecekleri ise sütlü-tuzlu çay olan suutei tsai’dir.

Moğolistan’dan sevdiklerinize veya kendinize hediye olarak manzara resimleri, kaşmir kıyafetler, deve yünü battaniye, halı ve el yapımı yöresel objeler getirebilirsiniz.

Moğolistan’da gezilecek yerlerin başında başkenti Ulanbatur gelmektedir.Bunu antik kent Karakurum takip eder.Doğal rezerv Hustain Nuuru, en büyük manastırı Erdene Zuu, Khugnukhaan dağı, Przewaslki ( yaban ) atlarını görebileceğiniz ve göçebe yaşam biçimini inceleyebileceğiniz Bayansoginot yerleşkesi, bir Moğol gerinin ( çadır) inşaasına tanık olacağınız, at binebileceğiniz, okçuluk dersleri alabileceğiniz Terelj Milli Parkı , Moğolistan ortaçağ tarihi ve Cengiz Han’ın hayatına tanık olacağınız Cengiz Kağan anıtı gezilecek ve görülecek yerler listesindedir.

Moğolistan turları için seyahat danışmanlarımızı arayınız.

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73