03.09.2012 Pazartesi |

Maket Şehir PRAG'da Tarih Kokan Bir Gezi

Prag semt mantığının olmadığı bir yer. Onun yerine şehir karelere bölünmüş.Merkeze en yakın nokta Prag 1 olarak anılırken en uzak nokta Prag 20 gibi rakamlarla ifade ediliyor.Eğer Prag 1 ile Prag 4 arası bir yerdeyseniz içiniz rahat olsun; çünkü her yere yürüyerek bile gidebilirsiniz demektir.
 

Prag semt mantığının olmadığı bir yer. Onun yerine şehir karelere bölünmüş.Merkeze en yakın nokta Prag 1 olarak anılırken en uzak nokta Prag 20 gibi rakamlarla ifade ediliyor.Eğer Prag 1 ile Prag 4 arası bir yerdeyseniz içiniz rahat olsun; çünkü her yere yürüyerek bile gidebilirsiniz demektir.Bunlar dışında şehirde 24 saat çalışan tramvay hatları üzerinde bir noktada da konaklamayı tercih edebilirsiniz.

 

 

GEZİLECEK YERLER

 

 

 

ASTRONOMİK SAAT KULESİ 

 

 

 

Prag Old Town (Eski Şehir) Meydanı'nda , şehrin tam da kalbinin attığı yerde bulunan bir eserdir.İşte bu meşhur saat 15.yy sonlarında Charles üniversitesi'nde profesör olan Hunuş Usta tarafından,Kutna Hora şehrindeki Kemikli Kilise’de olduğu gibi insanlara bir mesaj vermek amacıyla yapılmıştır.

Saati yapar yapmaz çok önemli ve kraldan bile daha çok tanınan bir adam haline gelen Hunuş Usta 'ya başka ülkelerden teklifler gelmeye başlar.Bu teklifler kralın kulağına gidince kral, Hunuş Usta'nın başka ülkelerde de aynı saatini yapmasını önlemek ister ve gözlerine mil çektirerek Hunuş Usta'nın kör olmasına sebep olur.Kör olan Hunuş Usta kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder.Mekanizması bozulan saat 50 yıl sonra başka bir saat ustası tarafından tamir edilene kadar çalışamaz halde kalır.Böylece Hunuş Usta kraldan intikamını almış olur.

Hüzünlü bir hikayesi olan Hunuş Usta'nın Astronomik Saat'i, dünyada çalışan tek astronomik saat olma özelliğini de taşımaktadır.

 

 

CHARLES BRİDGE

 

 

Vltava Nehri üzerinde bulunan,15.yy sonlarına doğru yapımı tamamlanmış bu köprü, birçok doğal afete,savaşa ve direnişe tanık olmuş; fakat buna rağmen son derece iyi durumda korunagelmiştir.

Prag Kalesi ile Old Town merkezini ve aynı zamanda Prag'ın en önemli bölgeleri olan Old Town ile Mala Strana'yı da birbirine bağlayan önemli bir yapıdır.Araç trafiğine kapalı olması sebebiyle oldukça keyifli bir şekilde gezinize devam edebilirsiniz.Eğer köprüyü geçtikten sonra uğramak isterseniz Franz Kafka Müzesi'ne çok yakın bir yerde olduğunuzu belirtebiliriz.

 

 

ST. VİTUS KATEDRALİ

 

Prag Kalesi'nin içinde konumlandırılmış gotik mimari ile inşa edilmiş bir yapıdır.Oldukça heybetli görünen yapı, IV. Kral tarafından Petr Parler'e yaptırılmıştır. Katedralin ana girişi olan güneydeki bronz kapısının üzerinde İsa'nın 'Last Judgement' (Son Karar) mozaiği bulunmaktadır. 75 metrelik gotik çan kulesi, tepesine oturtulmuş barok kubbe ile tamamlanmıştır. Heybetini ve gizemini hala koruyan bu şahane eser gidip görülmeye değer diyebiliriz.

  Tüm Prag turlarını listele >

 

 

 

 

Prag'da bir gününüzü de müzelere ayırabilirsiniz.Prague National Museum gibi ulusal müzelerin yanı sıra Museum Of Communısm (Komünizm Müzesi) ve Museum Of  Medıeval Torture Instruments (Orta Çağ İşkence Aletleri Müzesi) gibi alternatif müzeler de günün keyfini çıkarmakta birebir olabilir.

 Ayrıca Prag gece hayatı, Prag hava durumu, Prag otelleri, Prag turları ve Prag uçak biletleri ile ilgili her zaman seyahat acentemizi arayabilirsiniz..

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73