14.10.2012 Pazar |

Lizbon Belem Kulesi

Keşifler Çağının Sembolü Belem Kulesi... Portekiz'in Başkenti Lizbon'un Belem Bölgesinde yeralan Belem Kulesi, Hindistan Deniz Yolunu keşfeden Vasco de Gama anısına yaptırılmış özel bir anıttır.

Bu görkemli yapı 16. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Asıl amacı Tajo Nehri'nin girişini ve Lizboz Limanın korumak olan bu beyaz renkli gösterişli yapı keşifler çağının bir sembolü olmuştur. Belem Kulesi gotik tarzda yapılmış en önemli eserlerden biridir.
1983 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine, yakınında bulunan ve yine Vasco de Gama için yapılan Jeronimos Manastırıyla birlikte alınan Belem Kulesi Askeri Mimar Francisco de Arruda tarafından yapılmıştı. Francisco de Arruda daha öncede Portekiz için Fas'ta kaleler yaparak ufkunu genişletmiş bir mimardı. Bu nedenle yaptığı eserlerde Kuzey Afrika izleri bulmak mümkün. 1840 yılında Kral İkinci Ferdinand tarafından onarılan ve dekoratif eklemeler yapılan Belem Kulesi 1910 yılında Portekiz tarafından ulusal anıt ilan edilmiştir. 16. yüzyılın başında yapılan Jeronimos Manastırı günümüzün en güzel gotik örneklerinden biri kabul edilirken gösterişli geniş cephesi, geniş iç mekanları ve görkemli heykelleriyle bir mimarlık anıtı konumundadır. Kule ve manastırın bulunduğu Belem Bölgesi aynı zamanda geniş bir halk sanatı kolaksiyonun sahip bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Atlı araba müzesinin de yeraldığı Belem Bölgesi Portekiz'in en önemli turistik alanlarından.

Tüm Lizbon turlarını listele >
 Lizbon ve Belem Hakkında Kısa Kısa... Belem Kulesi Nerededir? Belem Kalesi Portekiz'in Başkenti Lizbon'un Belem Bölgesindedir.
Belem Kulesi Ne zaman Yapılmıştır? Belem Kalesi 16. Yüzyılın başlarında inşa edilmiştir.
Lizbonda görülmesi Gerekenler: Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Halk Sanatları Müzesi ve Atlı Araba Müzesi görülmesi gereken eserlerdir.

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73