27.05.2013 Pazartesi |

Leziz Uzakdoğu Mutfağı

Uzakdoğu seyahatleri öncesi yolcularımız tarafından en çok sorulan soruların başında Uzakdoğu yemekleri geliyor. Birçok yolcumuz Uzakdoğu yemeklerinin damak zevklerine uyup uymadığını merak ediyor. Bugün kısaca Tayland ve Endonezya mutfağından bahsedelim.

Tay(Tayland) mutfağı denildiğinde ilk akla gelen keskin bir kokusu ve tadı olan baharatlardır. Temeli Balık ve Pirince dayalıdır. Et olarak da en çok tavuk ve Domuz eti tüketmektedirler.

Ülkemizde olduğu gibi Tayland’da da lezzetlerbölge bölge farklılık göstermektedir. Ülkenin kuzeydoğusunda baharat sosları daha acıdır. Güney bölgesinde ise genelde balık tüketilir. En çok tercih edilen balıklar arasında Istakoz, yengeç, küçük mürekkep balığı ve istiridye bulunmaktadır.

Tay mutfağı az da olsa Çin mutfağından etkilenmiştir. Özellikle pişirme teknikleri buharda pişirme ve yemek yemek için kullanılan çubuklar Çin mutfağının esintileridir.

Endonezyalılar sabah, öğle, akşam pirinç yiyebilirler. Yanında yedikleri diğer yemekleri ise mutlaka chilly sos(acı sos) ile zenginleştirirler.

Endonezya Mutfağı Hint, Portekiz, Arap, Hollanda ve İngiliz Mutfaklarının etkisinde kalmıştır. Adaların kıyı şeritlerinde bu etkiler daha baskındır. İç bölgelerde ise kendi yeme alışkanlıklarını korumuşlardır. Geleneksel tadın kaynağı taze kökler, otlar, hindistan cevizi sütü ve ham şekerdir.

Endonezyalılar safranı çok kullanırlar. Kuzu, tavuk, balık etlerini ve pirinci genellikle safranla pişirirler.

Endonezyalıların kullandıkları pişirme teknikleri de yine bölgelere göre değişmektedir. En çok ızgara ve buharda ve tencerede pişirmek yaygındır.

Size önerim, yeni tadlara açıksanız, Mutlaka Uzakdoğu’nun farklı lezzetlerini keşfetmelisiniz. Tropik meyveler eşliğinde yapılan kahvaltılar size unutulmaz bir keyif verecektir.

Yeni lezzetlere açık değilim, alışkanlıklarımdan vazgeçmem, bu konuda hassasım diyorsanız… Uzakdoğu’da tüm dünya mutfağı bulunmaktadır. Alışık olduğunuz lezzetlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Uzaklarda Tatilinizin unutulmaz olmasını istiyorsanız. Egzotik Tatile Gelin Rahat Edin…   Tüm Uzakdoğu turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73