21.09.2016 Çarşamba |

Kültür Mozaiği Yavru Vatan Kıbrıs

Hititlerden Mısırlılara, Eski Yunanlılardan Osmanlılara kadar adaya birçok farklı uygarlığın ayak bastığı kültür mozaiği Kıbrıs Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır ve her noktasında tarihin izlerini taşır. Kıbrıs turları ile bu cennet adada denize girip güneşin tadını çıkarabildiğiniz gibi doğanın güzelliğine tanık olabilir, spor aktivitelerine katılabilirsiniz.
 

Kıbrıs turunda Kıbrıs’ta gezilecek yerler saymakla bitmez. Attığınız her adımda doğal miraslar ile karşılaşıyorsunuz.  Kaleler, limanlar, mimari yapılar, koylar ve sahiller… Bunların başlıcaları ise;

Girne Kalesi: Kale içinde St. George kilisesi, batık gemi müzesi, Venedik Kulesi, Sarnıç, Zindanlar, Luzinyan kulesi ve mezar kazıları ile Kıbrıs’ın en önemli müzesidir.

Selimiye Cami: 1209-1326 yılları arasından Lüzinyan döneminde inşa edilen cami ilk olarak St. Sophia Katedrali olarak kullanılmış Osmanlıların adayı ele geçirmesinden sonra camiye çevrilmiştir. 

Lefkoşa Surları: 1567 yıılında yapılmış daire şeklinde 3 mil çevresi olan surların üzerinde 11 burç ve 3 kapısı bulunan kaledir.

St Hilarion Kilisesi: 10.yy da inşa edilmiş manastır ve kilisedir ve Arap saldırılarından korunmak için yapılmıştır.

Batık Gemi Müzesi: İskender’in ölümünden sonra kurulan Helenistik Krallık dönemlerine ait batık Girne Kalesi’nde 1976 dan beri sergilenmektedir ve günümüze kadar ele geçen gemi batıkları arasında en eskisidir.

Buffaveneto Kalesi: Lüzinyanlılarca hapishane olarak kullanılan yapı Girne dağlarında 950 metre yüksekliktedir.

Bellepais Manastırı: Beşparmak Dağları’nın eteklerinde Gotik tarzda yapılan bir manastırdır.

Arkhangelos Kilisesi: 1860 yılında inşa edilmiş ikon müzesidir.Girne ve çevresinde toplanan ikonlar sergilenmektedir.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesine  Cengiz Topel Anıtı,  Namık Kemal Zindanı,  Büyük Han ve hamam , Lale Mustafa Paşa ve Haydar Paşa Camiileri, Beylerbeyi , BedestenKral Mezarları , Barbarlık Müzesi , Othello Kulesi, Mamas ve Antiphonitis Manastırları ve daha fazlası. 

 

Kıbrıs seyahatinizde tertemiz kumsalların tadını çıkarırken tüplü dalış yapmadan, doyumsuz doğal güzellikleri eşliğinde fotoğraf çekmeden, tarihi Arasta çarşısından alışveriş yapmadan, bisiklet kiralayıp adayı gezmeden, çevre gezileri ile adayı keşfetmeden, hellim peyniri yemeden,  Kıbrıs mutfağının en özel ürünleri olan şeftali kebabı, haşlanmış pancar, kuru börülce, kuru bakla ve humusu tatmadan, Kıbrıs gece hayatının tadını çıkarmadan dönmeyin lütfen.

@egzotiktatil
 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73