24.11.2016 Perşembe |

Kısa Kısa Sri Lanka

Dört tarafı denizler ile çevrili antik dönemden kalma tapınakları, palmiyeli egzotik kumsalları , huzur veren yağmur ormanları ile Güney Asya ülkesi Sri Lanka hakkında kısa bilgiler vermeye çalışalım.

Sri Lanka Dili ve Dini : Resmi dilleri Seylanca ve Tamilce olan ülkede İngilizce çokça kullanılmaktadır. Ülkenin % 70 i Budisttir.2.en yaygın dini ise Hinduizm’dir.

Sri Lanka iklimi : Muson ikliminin görüldüğü tropikal bir bölgedir.

Sri Lanka mutfağı : Hindistan ve Güneydoğu etkileri görülen mutfaklarında bol baharatlı yiyecekler ve köri soslu et + tavuk ürünleri ilk sıradadır. Balık ve deniz mahsulleride bolca görülür ve hemen her yemeğin yanında pilav servisi yapılmaktadır. Kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Bölgenin sokak yemekleride oldukça lezzetlidir. Sri lanka mutfağında ön plana çıkan yemekleri arasında ”Roti” hindistancevizi ile hazırlanan bir çeşit bazlama , “Lampraisi” pirinç ve köri le hazırlanıp muz kabuğuna sarılıp fırında pişirilen bir çeşit köfte, yengeç + çeşitli sebzeler+karides ve mürekkep balığı ile hazırlanan lezzetini palmira palmiyesi köklerinden alan “Kool” sayılabilir.

Sri Lanka’nın ulusal içeceği çay’dır. Ayrıca palmiye ağacından yapılan likörleri “Arrack” ve taze hindistancevizi suyu çokça tüketilmektedir. Yerel biraları ise “Lion” dur.

Sri Lanka’da size ikram edilen çayı geri çevirmek oldukça kaba bir hareket olarak algılanmaktadır. Ayrıca Sri lanka halkının en önemsediği konu söz verilen noktada vaktinde olmaktır. Kıyafet konusunda yaptırımları olmamakla beraber kutsal yerler gezilirken bacakların ve kolların çok çıplak olmamasını beklerler.

Sri Lanka Festivalleri : Her yıl 13 Nisan’da Sinhala ve Tamil yerlilerince yeni yıl olarak kutlamalar yapılmaktadır.Temmuz veya Ağustos ayının en büyük festivali Kandy bir karnaval havasında kutlanır. Dolunay anlamı taşıyan Poya festivali ise Budist geleneğince her ay kutlanmaktadır. Her sene Temmuz yada Ağustos’ta başkent Colombo’da savaş tanrısına adanmış Hint Festivali Vel kutlanmaktadır.

Sri Lanka alışveriş : Pek çok yerli üretici , tasarım dükkanları, butiklerin yanı sıra ülkede büyük alışveriş merkezlerine de rastlamak mümkün. Özellikle Kolombo’da Galle Road ve Paradise Road hediyelik eşya seçenekleri için oldukça zengindir.Sevdiklerinize ve kendinize ülkede kurulan günlük pazarlardan otantik yiyecekler, baharatlar ve çaylar, ülkenin kendine has el yapımı ürünleri olan gümüş + seramik + ahşap + terrakota ve pirinç kullanılarak hazırlanan hediyelikler, kamıştan hazırlanan kaplar ve hasır şapkalar, batik + pamuk + ipekten yapılan el işleri alabileceğiniz hediyelikler arasındadır. Ülkedeki alışveriş mekanları haftaiçi hergün 09:00-17:30 arası ve cumartesi günleri 09:00-13:00 arası açıktır.

Sri Lanka vizesi : Diplomatik, Hizmet, Hususi  ve Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı vizelerini ülke sınır kapısında alabilmektedir.

Sri Lanka Turları için tıklayınız

 @egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73