20.03.2013 Çarşamba |

Kısa Kısa İtalya . . .

Dünyanın en iyi mutfaklarından birine sahip olan İtalya’da hamur ve makarna, geleneksel mutfağın temelini teşkil eder.Başlıca yemek, pizza ve makarna çeşitleridir.
 

Bir parça Roma . . .

Eskiçağda İtalya’da Tiber Irmağı kenarındaki yedi tepe üzerine Latinler tarafından kurulan şehir daha sonra Etrüskler döneminde büyük bir kent haline gelmiştir. Efsaneye göre MÖ 753 yılında Ramulus tarafından kurulduğu söylenen Roma eski çağda, ortaçağ ve hristiyanlığın merkezi olarak önemini arttırmıştır. Günümüzde Tiber ırmağının iki yakasında çok geniş alana yayılmış, tepeler üzerinde eski çağdan kalma büyük yapıların kalıntılarının bulunduğu, kiliselerin,sarayların süslediği tarihi bir şehirdir.Roma İmparatorluğunun büyüklüğü Colesseo’da, Roma Meydanında, Palatine Tepesinde hala bir dereceye kadar görülmektedir. Bir zamanlar Roma’nın kalbi sayılan Capitol Tepesi sonraları Mikelanj’ın ustalığı ile Rönesans sanatının bir mücevheri haline gelmiştir. Papa’nın başkanlığındaki Vatikan Cumhuriyeti,Venedik Meydanı, St.Pietro Bazilikası, Musa heykeli, İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi görülmesi gereken önemli yerlerdir.

Tüm Roma turlarını listele >

Bir parça Venedik . . .

Adriyatik’in kanallar,gondollar kenti,tarihi ve romantik şehir Venedik İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan, üçyüze yakın adacık üzerine kurulu önemli bir limandır.Karaya köprü ile bağlı olan şehirde, üçyüzü aşkın kilisenin kuleleri,kubbeleri evlerin ve sarayların damlarından yukarıya yükselmektedir.Ulaşım deniz otobüsleri, deniz taksileri ve gondollarla sağlanmaktadır. Temelin gevşek ve kumsal oluşu nedeniyle bütün yapılar çakılan kazıklara yerleştirilen ızgaralar üzerindedir. St.Marco Meydanı ve bazilikası, Çan Kulsei, Saat Kulesi, Rialto Köprüsü, Ducal Sarayı, Ponte dei Sospiri ve Murano Adası görülecek önemli yerlerdir. Murano Adasında yapılan cam eşyalar ve heryerde bulabileceğiniz danteller şehire iyi ölçüde döviz girdisi sağlamaktadır.

Tüm Venedik turlarını listele >

Bir parça Floransa . . .

Avrupa’da rönesans’ın doğduğu şehir olan Floransa bir açık hava müzesini andırmaktadır. Şehirin önemli ve ileri gelen ailelerinden olan Medici ailesinin yönetimi ele almasından sonra özellikle sanat alanında önemli atılımlar olmuştur. Güzel sanatlar akademisi, Mimarlık fakültelerinin bulunduğu Dante, Michelangelo,Leonardo Da Vinci gibi ustaların yaşayıp, önemli eserler kazandırdığı Toscana bölgesinin en büyük ve gelişmiş şehridir. Vaftizhane, Duomo, Piazza Signoria, Ponte Vecchio,Michelangelo Meydanı, Santa Groce Kilisesi belli başlı gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Pitti Sarayı, Akademi Müzesi, Uffizzi Sanat Galerisi sanatseverlerin oldukça zevk duyacakları yerler arasındadır.

İtalya mutfağı nasıldır ?

Dünyanın en iyi mutfaklarından birine sahip olan İtalya’da hamur ve makarna, geleneksel mutfağın temelini teşkil eder.Başlıca yemek, pizza ve makarna çeşitleridir. Pizza çeşitleri bölgeden bölgeye değişmektedir. En önemli hamur yemekleri Ravioli (içleri et,peynir veya sebze ile doldurulmuş küçük hamur parçacıkları) ve Fettuccini (uzun kesilmiş hamur parçaları) dır. Tüm hamur işlerine, domates, kıyma, tavuk, somon veya mantar ile hazırlanmış çeşitli soslar ilave edilir. Peynir İtalyan mutfağının vazgeçilmez gıdasıdır. İtalyanlar salam, sosis tarzı çeşitli etlerin yanında çok da balık yerler. Tipik bir yemek menüsü 3 bölümden oluşur. Önce bir çeşit hamur işinin ardından, et,tavuk veya balık gelir. Yemek peynir veya tatlı ile sona erer. İtalya aynı zamanda büyük bir şarap üreticisidir.

İtalya’da alışveriş . . .

İtalya şık giysilerden, göz alıcı otomobillere ve son moda ev eşyalarına kadar kaliteli tasarım ürünleriyle ünlüdür. Genellikle aile işletmelerinden gelen güçlü bir ustalık geleneği sürmektedir. Tekstil, deri ve ayakkabı da dünyanın önderleri arasında bulunan İtalya’da Bulgari, Fendi, Ferragamo, Gucci, Valantino, Armani, Versace, Trusardi, Laura Biagotti, Gigli, Moschino ve Krizia gibi dünya modasına imza atmış ünlülerin dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Tekstil ürünleri ve ayakkabının dışında İtalya’dan antika, ünlü sanatçıların reprodüksiyon resimlerini almak mümkündür. Venedik’te bulunan Murano Adası ise renkli cam eşyanın yapıldığı bölgedir. İtalya’nın en büyük “departmen store”u olan Rinascente’de aradığınız pekçok şeyi birarada bulabilirsiniz. Dükkanlar genellikle Pazartesi-Cuma 09.00-13.00,16.00-19.30 arası açıktır. Bazı dükkanlar Pazartesi öğleden sonra açılır.

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73