07.03.2016 Pazartesi |

Japonya’nın kültür başkenti Kyoto

Kyoto, Japonya’nın kültürünü en çok yaşayıp görebileceğiniz şehirdir. Japonya deyince aklınıza gelen bütün Japonya kültürüne özgü görüntüler Kyoto’dan gelmektedir. Bir Japonya gezinizde Kyoto’ya uğramadan dönmek, Japonya’yı görmeden gelmek demektir. Kyoto’da Unesco dünya miras listesinde olan tam 17 tane yapı vardır.
 

-Öncelikle Kyoto 1000 seneden fazla imparatorluk başkenti olmuştur ve 2000’den fazla Budist Tapınağı, türbesi ve kalesi vardır. Elbette ki size hitap eden, mimarisine günümüzde bile akıl erdirilemeyen muhteşem tapınaklar göreceksiniz ve emin olun herkesin bir favori tapınağı oluyor gezi sonrası. Örneğin Shunkoin Tapınağında Zen meditasyon dersi alabilirsiniz.  Edo döneminde çoğu tapınağın bahçesinde okçuluk yarışması yapılmaktaydı Sanjuusangendou Tapınağına gittiğinizde etrafta okların açtığı yarıkların kalıntısını hala görebilirsiniz. Kyotonun en büyük tapınaklarından birini görmek istiyorsanız Kiyomizu Tapınağına uğramanız gerekmektedir. Kinkakuji tapınağınında görülmeye değer altın renkli bir tapınak olduğunu belirtmemiz gerekir. Ayrıca Nijojo Kalesini de görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Bir türbeye gidip su içmeyi unutmayın fakat lütfen öncelikle izleyin, yapılan hareketleri izledikten sonra sizde bu güzel suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

-Kyoto Geyşa kültürünün doğduğu ve günümüzde Japonya’ya gittiğinizde görebileceğiniz tek yer. Gion bölgesine gidebilirseniz oradan oraya hızlıca giden Geyşaları görebilirsiniz, fotoğraf çekmeniz için durmayacaklardır ama siz bir paparazzi edasıyla fotoğraf çekerseniz size bir şey demeyeceklerdir, emin olun onlar buna alışkınlar.

-Alışverişi seviyor veya nefret de ediyor olabilirsiniz ama Nishiki Market’e uğramadan dönmemelisiniz, burası Kyoto’nun mutfağı olarak anılır, turistik bir yer değildir, insanlar mutfak alışverişlerini buradan yapar. Hiç bir şey almak istemezseniz sadece insanları bile izlemeniz yetecektir.

-Kawaramachi caddesi Kyotonun ana caddesidir, Japonların özellikle şirin olan herşeyi çok severler, bu caddede satılan hediyelik eşyaların ne kadar şirin olduğunu veya Japonların genel anlamda şirin olmayı çok önemsediğini verdikleri tepkilere istinaden sezebileceksiniz. Bu caddeyi gece’de görmelisiniz, Kyoto gece hayatı bu caddede oluşmaktadır.

-Kyoto’da görülmeye değer diğer yer de Sagano Bambu Ormanıdır. Burada ne göreceğim derseniz, ormanın içine girdiğinizde bambuların bütün gökyüzünü kapsadığını göreceksiniz ve bambuların arasından aşağı inebilen güneş ışıkları size ormanın sihirli bir yer olduğunu düşündürecek

-Geleneksel Japon Banyosu yapmadan dönmemelisiniz, Japonca adı onsen olarak geçer, 1923’den beri hizmet veren Funaoka Onsen Kyoto’nun en iyisidir. İçeri girdiğinizde unutmamanız gereken en önemli şey erkeklerin mavi perdeli yere girmeleri ve kadınların kırmızı perdeyi takip etmeleridir.

-Kyoto’da yerel halk genelde bisiklet ile her yere gider, yerel halkın gözünden de şehri görmek isterseniz, bir bisiklet kiralamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Japonya Turları için için Tıklayınız.    

@egzotiktatil.com

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73