23.05.2016 Pazartesi |

İtalya’ya Gitmeden Bilmeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Rönesans’a hayat veren bir ülke, dünyayı yemekleri ile fethetmiş bir yemek anlayışı ve milyonların her sene ziyaret edip harika anılar ile döndüğü mükemmel ülke İtalya. İtalya için bilinmesi gereken birçok detay var. İşte bunlardan en önemli 10 tanesi..
 

1)      İtalyanlar yemek yemeyi ve bunun hakkında konuşmayı sever

Yemek İtalyanların kültürünün en önemli parçasıdır. Sadece yemek yemeyi sevdiklerinden değil aynı zamanda yemeğin kalitesine de çok önem veriyorlar. Birçok kültürdeki gibi yemeğin ne kadar fazla olduğu değil, kalitesine onlar için gerçekten çok önemli. İtalyanlar için durup yemek yemek için her zaman vakit vardır. İtalya’da fast food bulmanız çok da kolay olmayacaktır. Yemek yemeği pratikçe halledip yola koyulmanızı istemiyor oldukları kesin, İtalya’da yemek yemek ekmek ve şarapla başlayan en az 2 saat süren bir sosyalleşme zamanıdır.

2)      İtalyanlar duyguları hakkında konuşmayı sever

Eğer İtalyanca konuşmayı bilmiyorsanız bütün İtalyanların sürekli tartıştığını sanacaksınız. Fakat kısaca bu doğru değil, emin olun sadece tutkulu insanlar, tabi her zaman böyle olduklarını da düşünmeyin. İtalyanlar her şeyi konuşmayı severler, alışana kadar biraz garip gelebilir. Ayrıca genelde sarılmayı da sevdiklerini göreceksiniz, bu bizim de kültürümüzde olduğu için bu konuda zorluk çekeceğinizi sanmıyoruz.

3)      İtalya’da sebze, meyve ve et her zaman taze ve yereldir

İtalya’da bütün yerel marketlerde veya manavlarda sebze ve meyvelerin en kalitelisini bulacaksınız. 4 mevsiminde yaşandığı ve harika bir iklimi olan İtalya’da sebzeler yerel yetiştiği için her mevsim her ürünün en tazesi ile karşılaşabilirsiniz. Eti’de kendi ülkelerindeki hayvanlardan elde ettikleri için taze olmayan bir etle karşılaşmak zor olacaktır.

4)      İtalyanlar açık sözlüler

Bizim ayıp olmasın diye veya insanları kırmamak için söylemeyeceğimiz birçok düşüncemizi veya duygumuzu, İtalyanlar direk söyleyebilir. İtalyanlar bunu genelde konu kiloya geldiğinde yapıyorlar ve kilo konusunda bir insana yorum yapmaktan kaçınmazlar. Özellikle kilo hakkındaki yorumlarının sebebi yemek yemeyi çok sevdikleri için zayıf insanların çok daha fazla yemek yemeleri gerektiğine inanıyorlar.

5)      İtalyanlar acele etmezler

İtalya’da yaşamın doğal bir yavaşlığı vardır. Bir yere gitmek için hiç de acele etmezler ve bu konuda gayet mutludurlar. Postanede veya bankada uzun bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz ama onlar bu konuda rahatsız değillerdir. Bir kafeye gittiğinizde acele bir kahve içip kalkmak istediğinizi söylerseniz garson size rahatça eğer acelen varsa niye kahve içiyorsun diyebilir, yani size hızlı servis yapmayı değil sizin gitmenizin daha akıllıca olduğunu düşünecek kadar hiçbir işi aceleye getirmek istemezler.

6)      İtalyanların kusursuz bir moda anlayışı vardır

İtalya Moda’nın başkentidir ve inkar edilemez bir gerçek vardır ki İtalyanlar gayet güzel giyinir. Bütün ülkelerde iş merkezlerinin olduğu yerlerde tabi ki güzel giyinen insanlar vardır ama İtalya’da bu durum başka bir seviyededir. İnsanlar her gün muhteşem görünmek için ekstra efor sarf ediyorlar ve sokaklarda onları izlemek ve bunun bir parçası olmak gerçekten insanı iyi hissettiriyor. Özellikle Roma ve Milano’da ünlü tasarımcıların mağazalarının olduğu caddeler göreceksiniz, moda seven misafirlerimiz için İtalya sadece bir cennet olabilir.

7)       İtalya’da aşk başkadır

İtalya hakkında her şey romantiktir, özellikle oraya turist olarak gittiyseniz. Buluşmak veya sevgili olmak İtalyanların kültüründe çok önemlidir. Bunun hakkında bir şeyler duymuş veya filmlerde izlemişsinizdir ve emin olun bütün duyduklarınız doğru. İtalya’dayken bu ruhu yakalamanızı ve romantizmin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Verona’da Romeo ve Juliet’in balkonunun olduğu ve Roma’da aşk çeşmesinin olduğu bir şehir tabi ki de romantik olacaktır.

8)      İtalyanlar toplu halde yaşar

Kısaca anlatmak gerekirse, İtalya’da şehirler küçüktür, küçük olduğu için insanlara az yer kalır, az yer kaldığı için gün içerisinde sürekli birilerine çarpabilirsiniz, sürekli pardon diyerek gezmeniz gerekebilir ama bu konuda canınızı sıkmanızı gerek yok bu İtalyanların yaşamının bir parçasıdır.

9)      Appretivo (Aperatif)

Dünyada başka hiçbir ülke İtalyanlar kadar aperatifi kucaklamamıştır, aperatif İtalyanlar için öğleden sonra içilen içki ve yanında yenilen küçük atıştırmalardır. Saat 18:00 gibi bir mekana gidip içecek ısmarladığınızda birden yanında lezzetli atıştırmalıklar belirir ve bir şekilde ödediğiniz hesaba eklenirler, emin olun tattıktan sonra hissedeceğiniz tek his olacaktır, mutluluk.

10)   İtalya’da en ideal ulaşım ağı- Tren

İtalya’ya gitmişken her şehrine uğramanızı tavsiye ederiz, gerçekten her şehrinin başka bir hikayesi ve görülecek yerleri vardır. Şehirlerarası ulaşımda ne araç kiralama ne de otobüsü düşünmenize gerek yok, İtalyanların harika bir tren ağı vardır, ücreti de gayet uygun ve hızlıdır, bu şekilde her şehre uğrayabilirsiniz.

Umarız harika bir tatil geçirirsiniz. 

@egzotiktatil

 

 

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73