23.01.2013 Çarşamba |

İtalya’da pizzalarının tarihini öğrenmeye ne dersiniz

Dünyanın hemen hemen her yerinde tüketilmekte olan pizza, Napolili fırıncıların 250 yıl önce, ince hamurun üzerine birtakım malzemeler eklemesiyle ortaya çıkmıştır.

Fakir insanlar için pişirilen bu yiyecek,  soyluların da ilgisini çekince geniş kitlelere yayılmıştır.

İtalya’nın genç kralı I. Umberto’nun sarayından Kraliçe Margarete için acilen pizza istenmiştir. Napoli’de “Pietro…. E basta cosi’’ gibi ilginç bir isme sahip bir pizza lokantasının sahibi olan Rafaella Esposito, yanına birkaç alet ve malzemeyi alarak sarayda üç çeşit pizza pişirmiştir.

Birini çiroza benzeyen balıklarla, diğerini sadece zeytinyağı ve peynirle, üçüncüsünü de domates, mozarella peyniri ve maydanozla süslemiştir. Üçüncü hazırlanan bu pizza Kraliçe tarafından çok sevilmiştir.  İsmi sorulduğunda da heyecandan hatırlayamayan Esposito,  “margherita majesteleri, sizin onurunuza ona  bu adı verdim”demiştir.  O akşam ustaya saray tarafından teşekkür mektubu iletilmiş ve bu mektup Raffaele’nin bugün adı “ Pizzeria Brandi “  olarak değiştirilen pizza dükkanının camında hala asılı durmaktadır. O günden sonra yemek mönülerinde domatesli pizzanın adı Margarete olarak kalmış ve bugüne kadar gelmiştir.

Napoli’nin fakir yemeği olma özelliğinden çıkıp evrenselleşen bu hamur işi leziz yemeği, İtalya’da yerken Esposito ustayı bir kere daha anmaya ne dersiniz? İşte size İtalya turuna gitmişken İtalyan pizzasının tarihini anlattık umarım beğenmişsinizdir.  Tüm İtalya turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73