25.01.2013 Cuma |

İtalya'ya Bahar Erken Gelir...

İtalya kültür ve romantizm arayan herkesi yüzyıllar boyudur cezbetmiş bir ülkedir. İtalya'da kültür ve sanat çok köklü ve parlak bir geçmişe sahiptir. İtalyanlar bununla her zaman çok gurur duyarlar.

İtalya’yı anlatmaya sayfalar yetmeyecektir, ancak biz bu yazımızda Roma ile başlamak istedik...

Roma en güzel yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir… Roma turlarında fırsat buldukça şehrin sokakları arasında kaybolmanızı öneririz. İşte Roma görülmesi gereken en popüler yerler;

1-Colesseum- Yedi tepeden ucunun arasındaki bir vadide kurulur Colesseum. Colesseum pek cok tarihçi ve edebiyatçıya esin kaynağı olmuştur. Aziz Bede 8yy.da "Colesseum ayakta kaldıkça Roma'da ayakta kalır; Colesseum yıkılırsa Roma'da yıkılır. Ve eğer Roma yıkılırsa, iste o zaman dünya yıkılır" demiştir. Colesseum, Roma'da görülmeye değer ilk duraktır. Colesseum tüm dünya'daki en büyük amfitiyatro'dur.

2-Aşk Çeşmesi -Fontana Di Trevi- Roma'nın ara sokaklarında saklanmış olan Aşk Çeşmesi, insanda değişik duygular uyandırır. Günümüzden yaklaşık 240 yıl önce yapılmıştır. Roma tarihini göz önünde bulunduracak olursak, oldukça yeni sayılır.

3-Quirinale- Roma'nın ünlü yedi tepesinin en yüksek olanıdır.

4-Via Veneto- bu cadde kimilerine göre Roma'nın en eğlenceli ve görkemli caddesidir.

5-İspanyol Merdivenleri-Piazza di Spagna- yemek yemek, alışveriş yapmak, Roma'nın mimari ve arkeolojik geçmişini gezmeye hevesli turistlerin gittikleri ilk noktalardan birisidir.

6- Pantheon- Tüm tanrıların tapınağı anlanıma gelir. Patheon, içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılır. Roma’da yer alan Pantheon tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olan binadır. Görülmeye değer.

7- Vatikan- Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir. Yüzölçümü olarak dünyada en küçük ülkedir. Papa’nın kabul günü genellikle kış günleri, haftada bir kez Çarşamba günleri Vatikan şehrinde olur. Yazın ise Roma’nın dışında yapılmaktadır.

8-St. Peter’s Basilica- Roma Katolik Kilisesidir.

9- Piazza Del Popolo- Roma’nın meşhur meydanlarından biridir.

10- Piazza Novana- Buram buram tarih kokan bu meydan 1.yy’da yapılmıştır. Hem yerli halk, hemde turistler bu meydana yoğun ilgi gösterir. Meydan üzerinde üç adet güzel çeşme bulunur. Sokakta pek çok eğlenceli sokak sanatçısı bulunur. Keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

11- Roman Forum- Antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir.

Tüm İtalya turlarını listele >
 Roma tehlikeli bir şehir mi? Hayır, Roma’da tıpkı, diğer Avrupa şehirleri kadar güvenlidir. Kendi ülkemizde dikkat ettiğimiz kadar bu şehirde de dikkatli olursak, herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşamazsınız... Roma turuna her zaman kendinizi güvende hissederek çıkabilirsiniz.

Roma’da alışveriş…
Roma turu yaparken bir yandan da alışveriş yapabilmeniz mümkün.. eğer öyle bir arzunuz var ise, Roma turunuzu Temmuz ve Ağustos aylarına denk getirmenizi öneririz. Çünkü bu aylarda Roma’da ciddi indirimler söz konusudur. Çok ünlü İtalyan tasarım butiklerden çok indirimli fiyatlar ile alışveriş yapmanız mümkündür.

Peki Roma’da yer alan meşhur ve biraz daha şık restaurantlar hangileri?
Makarna için Roscioli Restaurant http://www.salumeriaroscioli.com/
Pizza için Antico Forno Morco Roscioli ( Via Dei Chiavari )- öğle yemeği için önerilmektedir.
The Library restaurant http://www.thelibrary.it/thelibrary.htm Hotel Cavalieri’nin içerisinde yer alan La Pergola restaurant http://www.romecavalieri.com/lapergola.php La Rosetta http://www.larosetta.com/
Tiramusu’yu yiyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri; Pompi http://www.barpompi.it/ ,
Cristali Di Zucchero http://www.cristallidizucchero.it/

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73