19.11.2016 Cumartesi |

İtalya'nın Bilinmeyen Kasabaları

İtalya turu dendiğinde akla ilk gelen klasikler Roma, Floransa, Venedik ve Milano gibi şehirlerdir. Oysa İtalya’nın güney ucunda bulunan Bari’ye bağlı şirin ve kendine has mimarisi olan Trullo ( çoğuluna Trulli deniyor) olarak adlandırılan yığma taştan yapılma konik çatılı kulübe benzeri evleri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan Alberobello adında bir kasabası vardır.
 

Trulli sadece İtalya’nın Puglia (Apulia) bölgesinde rastlayabileceğiniz bir mimari yapı.Konik çatılarda haç, Santa Maria Addolorata’yı simgeleyen içinden ok geçen kalp ve dörde bölünmüş çember üzerinde bölgedeki azizler Santo Cosma and Santo Damiano’yu temsil eden SCSD harflerinden oluşan semboller bulunuyor.11 bin nüfuslu kasabanın adı “güzel ağaç” anlamına geliyor. Evlerin çoğu artık turistik malzeme satan dükkan veya restoran olarak hizmet veriyor.   

Yine İtalya’nın Puglia bölgesinde tarihi kenti evlerinin duvarlarına kadar işleyen güneyin güneşi ve Akdeniz’in sıcaklığı ile 2000 yıllık tarihe sahip Lecce'yle tanışıyorsunuz. Küçük avlularında yer alan sevimli kafeleri, her köşesi hayat kokan meydanı ve sokakları arasında sizi çok farklı bir tecrübe bekliyor. Barok tarzda inşa edilen Santa Croce Bazilikası ve San Giuseppe Kilisesi, 12. yüzyılda inşa edilen ve 13. yüzyılda yeniden yapılan Lecce Katedrali ,1659-1695de mimar Giuseppe Zimbalo tarafından yapılan Palazzo dei Celestini , şehrin ana meydanı Sant'Oronzo, 2.yüzyılda yapılan Antik Roma Amfi tiyatrosu, görülecek yerler arasındadır. Kağıt bibloları ile ünlü Lecce’de sık karşınıza çıkan atölyelere girerek biblo yapımını izleyebilirsiniz.   Güney İtalya Turları için tıklayınız
@egzotiktatil
 

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73