20.12.2012 Perşembe |

İspanya'da bir Arap Medeniyeti Endülüs

Endülüs,Batı Avrupa’nın Orta Çağ’ına damgasını vurmuş ve bu dönemle özdeşleşmiş, İberya Yarımadası’nın Müslümanlar tarafından benimsenen coğrafyasıdır. Endülüs,Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerden biri olan İspanya’nın özerk bölgelerinden biridir ve başkenti Sevilla’dır.

Güzelliğiyle tarih boyunca birçok sanatçıya ilham veren Sevilla, Cervantes’in ünlü ‘Don Kişot’u da kaleme aldığı yerdir.

  Kendine has coğrafî, siyasî, sosyal ve kültürel özellikleriyle İslam ve Avrupa tarihi içerisinde apayrı bir yeri ve önemi olan bir bölgedir. Yeryüzündeki üç büyük semavî din mensubu toplulukların, aynı çatı altında bir arada yaşamalarından meydana gelen ortak bir kültür bölgesidir.

  Çağımız problemleri dikkate alınarak bakıldığında Endülüs, İslam tarihindeki Müslim-Gayri Müslim ilişkilerinin insan hakları, hoşgörü, din ve inanç özgürlüğü gibi evrensel değerler çerçevesinde yürütülmeye çalışıldığı güzel örneklerden birisidir. Endülüs’ü Doğu İslam dünyasından ayıran kültür farkının kaynağı da, çok kültürlü ortamda yaşanan ortaklaşa hayat düzenidir.

 Nereleri Görmeliyim Diyorsanız?

  Emevi Devrinin İspanya’da bıraktığı en önemli ve en ünlü bina, hiç şüphesiz bütün dünya camileri içinde de müstesna bir yere sahip olan Kurtuba Ulucâmii’dir.
  Sevilla’da bulunan Katedral ise yapıldığı dönemde Avrupa’nın en büyük katedrali ünvanını almış bir yapıdır.Binanın en yüksek noktası 37 metreye kadar çıkmaktadır.. Portakal ağaçlarıyla süslü avlusu ve minareden bozma kulesi Müslümanlardan miras kalmıştır. La Giralda dedikleri kule 98 metre yüksekliğinde ve tepesinde inancı simgeleyen, aynı zamanda şehrin de sembolü haline gelmiş bir rüzgar gülü vardır. Gotik binanın 1400 heykelden oluşan ve 100 yılda bitirilen altar kısmı görülmeye değerdir. Kolomb'un anıt mezarı da burada yer almaktadır. Yanında bulunan ve arşivlerin muhafaza edildiği Lonja binası ile birlikte UNESCO'nun Dünya Kültürel Mirası listesinde bulunmaktadır.

  Granda'da bulunan elhamra sarayını ise, Nasri Hanedanı yöneticileri dünyadaki cenneti, alçı, ahşap, seramik, su ve ışığı bir araya getirerek burada yaratmışlardır. Elhamra Arapça'da kırmızı anlamındadır ve bu isim de sarayın inşaatında kullanılan bir çeşit kerpiçten kaynaklanmaktadır. 1354'te bitirilen Elçiler Salonu'nda göğün yedi katı sembolize edilmiştir. 124 mermer kolonun süslediği Aslanlar Avlusu adını Yahudilerin hediyesi olan, 12 kavmi temsil eden aslanlı çeşmeden almıştır ve bu bölüm sarayın haremi olarak kullanılmıştır. Arapların Cennet-ül Arif (Bilgin Cenneti) dediği bahçeleri İspanyollar Generalife olarak telaffuz etmişlerdir.

  Gezip görebileceğiniz pek çok güzelliğin yanı sıra geri dönerken götüreceğim anılar olsun diyorsanız, Endülüs'ten, şal, yelpaze, kastanyet, puantiyeli ve komik renkli flamenko kostümleri, üzerinde Mo yazan boğa tişörtleri alabilirsiniz. Hediyelik eşya satan bazı dükkanlarda boğa güreşi posterlerine isterseniz matador olarak kendi adınızı da yazdırabilirsiniz. Endülüs turlarımıza katılmak için bizi her zaman arayabilirsiniz.  Tüm İspanya turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73