10.02.2014 Pazartesi |

Hindistan Turları ve Hindistan Hakkında Bilgi

Şüphesiz her gezginin hayalleri arasındadır Hindistan. Farklı yaşayış tarzı, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan gelenekleri, her sınıftan insanı barındıran halkı ile insanlarda merak uyandırmaması, seyahat severler tarafından tercih edilmemesini beklemek yanlış olurdu.

Ülke sokaklarında geçireceğiniz birkaç dakikada dahi bu farklılığı hissetmek mümkün. Maymunlarla, develerle, ineklerle, yılan oynatıcılarıyla karşılaşmanın mümkün olduğu sokaklarda kendinizi bir hayvanat bahçesi yada bir sirkteymiş gibi hissedebiliyorsunuz. Sokaktaki hareketlilik hayvanlarla da sınırlı değil. Halkın büyük bir kısmı sokaklarda, minik tezgahlarda çalışıyor. Hindistan sokaklarında bir berber tezgahı bulmak dahi mümkün. Nüfusun bir getirisi olarak trafik de günün her saati yoğun ve bisikletler, motosikletler, faytonlar, 60 model otobüs ve arabalar sayesinde oldukça renkli. Sağdan akan trafiğin sessiz olduğu bir ana denk gelmek neredeyse imkansız. Tüm bu gürültünün, canlılığın yanında insanlar huzur dolu yüzlere sahip. Sahip oldukları dar gelirin de etkisiyle yerel halk turistlere aşırı bir ilgi ve nezaket gösteriyor. Özellikle küçük çocuklar sokakta yaptıkları danslar ve söyledikleri şarkılarla turistleri eğlendirmek için elinden geleni yapıyor. Bunun yanında yanınıza gelip sizinle fotoğraf çekilmeye veya sizden imza almaya çalışanlar da oluyor.

Ülke her konuda renkliliği, canlılığı hareketliliği seviyor. Damak tadımızın uymaması ve hijyen gibi sorunlardan dolayı Türkler tarafından pek tercih edilmese de bol baharatlı yemekleriyle hint mutfağının da seveni çok. Meşhur sütlü çaylarıysa günlük yaşamın olmazsa olmazlarından. Hindistan’da sütlü çay geleneğine alışan birçok turist kendi ülkelerinde sütlü çayı bir günlük alışkanlık haline getiriyor. Hindistan tatilinin tek anısı sütlü çay olmuyor tabi ki. Özellikle Jaipur’da bulunan güzel işçiliğe sahip şal, yatak örtüleri ve masa örtüleri gibi çok değerli tekstil ürünleri yüksek fiyatlarına rağmen kendine kolayca alıcı buluyor. Bunun nedeni de ürünlerin özgünlüğü ve sahip oldukları kalite tabi ki. Dünyanın birçok yerini gezseniz de benzerlerini bulamayabilirsiniz.

Kalabalık caddelerin, ağaçlık bölgelerin, renkli bahçelerinin yanında mimari harikalara da sahip bir ülke Hindistan. En başta İsviçre Merkezli “New 7 Wonders” vakfının düzenlediği yarışmada dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Taj Mahal geliyor tabi ki. Yapımı 21 yıl süren ve toplamda 20bin işçinin çalışmasıyla tamamlanmış emeğin eseri olan bu mimari harika her yıl milyonlarca turiste kapılarını açıyor. 75 metre yükseklikte saf mermerden yapılmış olan bu anıt mezarı görüp de büyülenmemek imkansız. Taj Mahal çıkışında biraz ilerisinde sizi bekleyen Agra Kalesi ile büyülenmeye devam ediyorsunuz. UNESCO tarafından “Dünya Mirasları Listesi”nde bulunan bu kale aslında etrafı duvarla çevrili, Taj Mahal manzaralı odalara sahip muhteşem bir saray.

Mimarı harikalara, rengarenk sokaklara sahip Hindistan’ı, ülkenin tekstil cenneti ve en büyük kenti Jaipur’u, Jaipur’dan sonraki ikinci büyük şehir nam-ı diyar Güneş Şehri Jodhpur’u, Eski ve Yeni Delhi’yi , Delhi’nin mimari harikası 73 metre yükseklikteki Qutup Minar’ı, ölmüş soyluların anıt mezarlarının bulunduğu Mandore Parkı’nı ziyaret etmek, hint kültüre şahit olma şansı elde etmek şimdi çok kolay!

Tüm Hindistan turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73